Skip to main content

Language: English / Gàidhlig

Loading…

Chamber and committees

Environment, Climate Change and Land Reform Committee [Session 5]

Committee covers:

  • environment
  • land reform
  • water quality
  • climate change
  • National Parks
  • Crown Estate
  • marine planning
  • animal welfare (except farm animals)

All the committee’s work is available on our archive website

Members

Members of the Environment, Climate Change and Land Reform Committee

Former full and substitute members of the committee.

Dey, Graeme

Graeme Dey

Convener

Party: Scottish National Party

MSP for: Angus South (Constituency)

Martin, Gillian

Gillian Martin

Convener

Party: Scottish National Party

MSP for: Aberdeenshire East (Constituency)

Carson, Finlay

Finlay Carson

Deputy Convener

Party: Scottish Conservative and Unionist Party

MSP for: Galloway and West Dumfries (Constituency)

Golden, Maurice

Maurice Golden

Deputy Convener

Party: Scottish Conservative and Unionist Party

MSP for: North East Scotland (Region)

Scott, John

John Scott

Deputy Convener

Party: Scottish Conservative and Unionist Party

MSP for: Ayr (Constituency)

Beamish, Claudia

Party: Scottish Labour

MSP for: South Scotland (Region)

Burnett, Alexander

Party: Scottish Conservative and Unionist Party

MSP for: Aberdeenshire West (Constituency)

Cameron, Donald

Party: Scottish Conservative and Unionist Party

MSP for: Highlands and Islands (Region)

Forbes, Kate

Kate Forbes

Member

Party: Scottish National Party

MSP for: Skye, Lochaber and Badenoch (Constituency)

Gilruth, Jenny

Jenny Gilruth

Member

Party: Scottish National Party

MSP for: Mid Fife and Glenrothes (Constituency)

Grant, Rhoda

Rhoda Grant

Member

Party: Scottish Labour

MSP for: Highlands and Islands (Region)

Hamilton, Rachael

Party: Scottish Conservative and Unionist Party

MSP for: Ettrick, Roxburgh and Berwickshire (Constituency)

Harper, Emma

Emma Harper

Member

Party: Scottish National Party

MSP for: South Scotland (Region)

Lyle, Richard

Richard Lyle

Member

Party: Scottish National Party

MSP for: Uddingston and Bellshill (Constituency)

MacDonald, Angus

Party: Scottish National Party

MSP for: Falkirk East (Constituency)

Neil, Alex

Alex Neil

Member

Party: Scottish National Party

MSP for: Airdrie and Shotts (Constituency)

Paterson, Gil

Gil Paterson

Member

Party: Scottish National Party

MSP for: Clydebank and Milngavie (Constituency)

Ross, Gail

Gail Ross

Member

Party: Scottish National Party

MSP for: Caithness, Sutherland and Ross (Constituency)

Rowley, Alex

Alex Rowley

Member

Party: Scottish Labour

MSP for: Mid Scotland and Fife (Region)

Ruskell, Mark

Mark Ruskell

Member

Party: Scottish Green Party

MSP for: Mid Scotland and Fife (Region)

Smith, Liz

Liz Smith

Member

Party: Scottish Conservative and Unionist Party

MSP for: Mid Scotland and Fife (Region)

Stevenson, Stewart

Party: Scottish National Party

MSP for: Banffshire and Buchan Coast (Constituency)

Stewart, David

David Stewart

Member

Party: Scottish Labour

MSP for: Highlands and Islands (Region)

Wells, Annie

Annie Wells

Member

Party: Scottish Conservative and Unionist Party

MSP for: Glasgow (Region)

Substitute Members

Chapman, Peter

Peter Chapman

Substitute Member

Party: Scottish Conservative and Unionist Party

MSP for: North East Scotland (Region)

Maguire, Ruth

Ruth Maguire

Substitute Member

Party: Scottish National Party

MSP for: Cunninghame South (Constituency)

McAlpine, Joan

Joan McAlpine

Substitute Member

Party: Scottish National Party

MSP for: South Scotland (Region)

Smyth, Colin

Colin Smyth

Substitute Member

Party: Scottish Labour

MSP for: South Scotland (Region)

Wightman, Andy

Andy Wightman

Substitute Member

Party: Independent

MSP for: Lothian (Region)