Skip to main content

Language: English / Gàidhlig

Loading…

Chamber and committees

Environment, Climate Change and Land Reform Committee [Session 5]

Committee covers:

  • environment
  • land reform
  • water quality
  • climate change
  • National Parks
  • Crown Estate
  • marine planning
  • animal welfare (except farm animals)

All the committee’s work is available on our archive website

Members

Members of the Environment, Climate Change and Land Reform Committee

Former full and substitute members of the committee.

Graeme Dey

Convener

Party: Scottish National Party

MSP for: Angus South (Constituency)

Gillian Martin

Convener

Party: Scottish National Party

MSP for: Aberdeenshire East (Constituency)

Finlay Carson

Deputy Convener

Party: Scottish Conservative and Unionist Party

MSP for: Galloway and West Dumfries (Constituency)

Maurice Golden

Deputy Convener

Party: Scottish Conservative and Unionist Party

MSP for: North East Scotland (Region)

John Scott

Deputy Convener

Party: Scottish Conservative and Unionist Party

MSP for: Ayr (Constituency)

Party: Scottish Labour

MSP for: South Scotland (Region)

Party: Scottish Conservative and Unionist Party

MSP for: Aberdeenshire West (Constituency)

Party: Scottish Conservative and Unionist Party

MSP for: Highlands and Islands (Region)

Kate Forbes

Member

Party: Scottish National Party

MSP for: Skye, Lochaber and Badenoch (Constituency)

Jenny Gilruth

Member

Party: Scottish National Party

MSP for: Mid Fife and Glenrothes (Constituency)

Rhoda Grant

Member

Party: Scottish Labour

MSP for: Highlands and Islands (Region)

Party: Scottish Conservative and Unionist Party

MSP for: Ettrick, Roxburgh and Berwickshire (Constituency)

Emma Harper

Member

Party: Scottish National Party

MSP for: South Scotland (Region)

Richard Lyle

Member

Party: Scottish National Party

MSP for: Uddingston and Bellshill (Constituency)

Party: Scottish National Party

MSP for: Falkirk East (Constituency)

Alex Neil

Member

Party: Scottish National Party

MSP for: Airdrie and Shotts (Constituency)

Gil Paterson

Member

Party: Scottish National Party

MSP for: Clydebank and Milngavie (Constituency)

Gail Ross

Member

Party: Scottish National Party

MSP for: Caithness, Sutherland and Ross (Constituency)

Alex Rowley

Member

Party: Scottish Labour

MSP for: Mid Scotland and Fife (Region)

Mark Ruskell

Member

Party: Scottish Green Party

MSP for: Mid Scotland and Fife (Region)

Liz Smith

Member

Party: Scottish Conservative and Unionist Party

MSP for: Mid Scotland and Fife (Region)

Party: Scottish National Party

MSP for: Banffshire and Buchan Coast (Constituency)

David Stewart

Member

Party: Scottish Labour

MSP for: Highlands and Islands (Region)

Annie Wells

Member

Party: Scottish Conservative and Unionist Party

MSP for: Glasgow (Region)

Substitute Members

Peter Chapman

Substitute Member

Party: Scottish Conservative and Unionist Party

MSP for: North East Scotland (Region)

Ruth Maguire

Substitute Member

Party: Scottish National Party

MSP for: Cunninghame South (Constituency)

Joan McAlpine

Substitute Member

Party: Scottish National Party

MSP for: South Scotland (Region)

Colin Smyth

Substitute Member

Party: Scottish Labour

MSP for: South Scotland (Region)

Andy Wightman

Substitute Member

Party: Independent

MSP for: Lothian (Region)