Website survey

We want your feedback on the Scottish Parliament website. Take our 6 question survey now

Skip to main content

Language: English / Gàidhlig

Loading…

Members of the Scottish Parliament (MSPs)

Image description

Douglas Ross

Scottish Conservative and Unionist Party

MSP for Highlands and Islands (Region) 2021 - present day

Former MSP for Highlands and Islands (Region) 2016 - 2017

About Douglas Ross

Contact details

Contact online

Twitter: @douglas4moray

Facebook: Douglas's facebook

Contact at the Scottish Parliament

The Scottish Parliament
Edinburgh
EH99 1SP

Phone: 0131 348 6161
Text relay calls welcome.

Contact at their Constituency

10 Drummond Street
Inverness
IV1 1QD

Phone: 01463 230777
Text relay calls welcome.

Committees

Douglas is not a member of any committees

Cross-party groups

Parliamentary and Government Roles

Douglas does not have any parliamentary or government roles

Party Roles

Douglas has 1 party role

Party Leader

Scottish Conservative and Unionist Party

Previous roles

Douglas has had 2 previous roles

Previous roles in cross-party groups are not included in this list.

28 June 2016 - 11 June 2017

Local Government and Communities Committee

Substitute Member

08 June 2016 - 11 June 2017

Justice Committee

Member

Register of interests

Douglas's register of interests

MSPs must provide details of their financial interests in the Register of Interests. They make an initial statement on becoming or being returned as an MSP. This is then updated with any changes they provide.

Here is the register for Douglas Ross. The date of their initial statement was 17 June 2021.

Remuneration and related undertaking

I am the Member of Parliament for Moray (House of Commons, London, SW1A 0AA). I attend the House of Commons weekly when it is in session. I receive salary and use of an iPad and laptop. I estimate the total combined value of this remuneration is between £80,001 and £85,000 per annum. During my time as an MSP and MP, I will be donating my MSP salary to local charities each month. My UK parliamentary business costs and expenses are made publicly available on the Independent Parliamentary Standards Authority website at www.theipsa.org.uk.

Gifts

No registrable interests

Overseas visits

No registrable interests

Controlled transactions

No registrable interests

Heritable property

No registrable interests

Interest in shares

No registrable interests

Voluntary

From 7 October to 13 October 2021, I was part of an MP delegation from the British-Qatari APPG to meet ministers and officials from the Ministry of Foreign Affairs Qatar. Discussions centred around Qatar’s humanitarian and political response to the Afghanistan crisis, preparations for the World Cup, workers' rights reform and bilateral relations. On the 25th October the Embassy of Qatar confirmed the costs of the visit amounted to £7,856.24 and were met by The Ministry of Foreign Affairs Qatar (Qatar Embassy, 1 South Audley Street, London W1 1NB). [Registered 15 November 2021]

On 18 June 2021 I was a guest of the UK Government Department for Culture, Media and Sport at the England v Scotland Euro 2020 Group Stage match at Wembley stadium.

From 31 Jul to 5 August 2016, I was part of a fact-finding political delegation to Israel and the West Bank for Scottish Conservative MSPs. The costs of the visit amounted to £2,000 and were met by Conservative Friends of Israel (of CFI Ltd, PO BOx 72288, London, SW1P 9LB).

I am a member of the Scottish Senior Football Referees Association.

Recent Activity

What was said

What Douglas Ross has said in Parliament

These are the official transcripts of what was said by this MSP in the chamber and at committee meetings. You'll find the topic discussed and how many times this MSP has contributed to the discussion.

Chamber meeting date: 25 January 2022

Covid-19

Douglas Ross (Highlands and Islands) (Con): "I apologise for missing the very beginning of the statement. The latest data on Covid is very positive…

Chamber meeting date: 20 January 2022

Covid-19 Restrictions (Christmas)

1. Douglas Ross (Highlands and Islands) (Con): "Does the First Minister agree with Pete Wishart, who is currently the Scottish National Party’s longest serving MP at Westminster, who said earlier this week that it was “a fair point” that her Government had imposed too many Covid restrictions over Christmas?"

Chamber meeting date: 13 January 2022

Financial Support for Businesses

1. Douglas Ross (Highlands and Islands) (Con): "On 14 December, I asked the First Minister to confirm that vital financial support that was needed by businesses that were affected by her Covid restrictions would be delivered before Christmas…

Chamber meeting date: 11 January 2022

Covid-19 Update

Douglas Ross (Highlands and Islands) (Con): "The latest data shows that we are in a far more positive position than the Government was expecting; the projections that were made in December have not come to pass…

Chamber meeting date: 5 January 2022

Covid-19

Douglas Ross (Highlands and Islands) (Con): "I welcome the changes to testing rules. They are sensible and proportionate changes that are similar to those that have been made in other parts of the United Kingdom…

Votes

How Douglas Ross has voted in Parliament

Find out how Douglas Ross has voted recently.

Motion ref. S6M-02895

Transvaginal Mesh Removal (Cost Reimbursement) (Scotland) Bill

Submitted by: Humza Yousaf, Glasgow Pollok, Scottish National Party. Date lodged: Thursday, January 20, 2022

Supported by: Kevin Stewart, Maree Todd
Current status: Taken in the Chamber on Tuesday, January 25, 2022

Result 120 for, 0 against, 0 abstained, 9 no vote

MSP voted for

Vote Passed

Motion ref. S6 SP Bill 3 Amendment 2

Current status: Taken in the Chamber on Tuesday, January 25, 2022

Result 49 for, 67 against, 0 abstained, 13 no vote

MSP voted for

Vote Defeated

Motion ref. S6 SP Bill 3 Amendment 1

Current status: Taken in the Chamber on Tuesday, January 25, 2022

Result 49 for, 67 against, 0 abstained, 13 no vote

MSP voted for

Vote Defeated

Motion ref. S6M-02853

Approval of SSI

Submitted by: George Adam, Paisley, Scottish National Party. Date lodged: Tuesday, January 18, 2022

Current status: Taken in the Chamber on Wednesday, January 19, 2022

Result 87 for, 33 against, 0 abstained, 9 no vote

MSP voted against

Vote Passed

Motion ref. S6M-02839.1

Education Failures and Guaranteeing the 2022 Exam Diet

Submitted by: Shirley-Anne Somerville, Dunfermline, Scottish National Party. Date lodged: Tuesday, January 18, 2022

Supported by: Clare Haughey, Jamie Hepburn
Current status: Taken in the Chamber on Wednesday, January 19, 2022

Result 67 for, 54 against, 0 abstained, 8 no vote

MSP voted against

Vote Passed

Motions

Written questions

Written questions Douglas Ross has submitted in Parliament

These are the questions that this MSP has asked the Scottish Government about its work. It also includes any answer to these questions.

Question ref. S5W-08315

Asked by: Ross, Douglas, Highlands and Islands, Scottish Conservative and Unionist Party, Date Lodged: 22 March 2017

"To ask the Scottish Government how much independent prison monitoring cost in its first year of operation."

Answered by: Michael Matheson on 18 April 2017

Question ref. S5W-08319

Asked by: Ross, Douglas, Highlands and Islands, Scottish Conservative and Unionist Party, Date Lodged: 22 March 2017

"To ask the Scottish Government how many times the Independent Prison Monitoring Advisory Group has met."

Answered by: Michael Matheson on 18 April 2017

Question ref. S5W-08313

Asked by: Ross, Douglas, Highlands and Islands, Scottish Conservative and Unionist Party, Date Lodged: 22 March 2017

"To ask the Scottish Government how many vacancies there are for independent prison monitors."

Answered by: Michael Matheson on 18 April 2017

Question ref. S5W-08314

Asked by: Ross, Douglas, Highlands and Islands, Scottish Conservative and Unionist Party, Date Lodged: 22 March 2017

"To ask the Scottish Government what the average frequency of monitoring visits per prison is by (a) independent prison monitors and (b) prison monitoring coordinators."

Answered by: Michael Matheson on 18 April 2017

Question ref. S5W-08318

Asked by: Ross, Douglas, Highlands and Islands, Scottish Conservative and Unionist Party, Date Lodged: 22 March 2017

"To ask the Scottish Government what training existing independent prison monitors have received."

Answered by: Michael Matheson on 18 April 2017

Question ref. S5W-08322

Asked by: Ross, Douglas, Highlands and Islands, Scottish Conservative and Unionist Party, Date Lodged: 22 March 2017

"To ask the Scottish Government what work has been undertaken to assess prisoners’ awareness of independent prison monitors and prison monitoring coordinators."

Answered by: Michael Matheson on 18 April 2017

Question ref. S5W-08316

Asked by: Ross, Douglas, Highlands and Islands, Scottish Conservative and Unionist Party, Date Lodged: 22 March 2017

"To ask the Scottish Government what proportion of prison monitoring visits have been carried out as part of a pre-arranged rota."

Answered by: Michael Matheson on 18 April 2017

Question ref. S5W-08321

Asked by: Ross, Douglas, Highlands and Islands, Scottish Conservative and Unionist Party, Date Lodged: 22 March 2017

"To ask the Scottish Government how visits by independent prison monitors are publicised to prisoners."

Answered by: Michael Matheson on 18 April 2017

Question ref. S5W-08317

Asked by: Ross, Douglas, Highlands and Islands, Scottish Conservative and Unionist Party, Date Lodged: 22 March 2017

"To ask the Scottish Government what proportion of prison monitoring visits have been carried out on an unannounced basis."

Answered by: Michael Matheson on 18 April 2017

Question ref. S5W-08312

Asked by: Ross, Douglas, Highlands and Islands, Scottish Conservative and Unionist Party, Date Lodged: 22 March 2017

"To ask the Scottish Government how many independent prison monitors are in post."

Answered by: Michael Matheson on 18 April 2017

Share this page