Website survey

We want your feedback on the Scottish Parliament website. Take our 6 question survey now

Skip to main content

Language: English / GĂ idhlig

Loading…

Members of the Scottish Parliament (MSPs)

Alex Salmond

Scottish National Party

Former MSP for Aberdeenshire East (Constituency) 2011 - 2016

Former MSP for Gordon (Constituency) 2007 - 2011

Former MSP for Banff and Buchan (Constituency) 1999 - 2001

About Alex Salmond

Previous roles

Alex has had 2 previous roles

Previous roles in cross-party groups are not included in this list.

18 May 2011 - 19 November 2014

First Minister

Scottish Government

05 May 2011 - 14 November 2014

Party Leader

Scottish National Party

Share this page