Website survey

We want your feedback on the Scottish Parliament website. Take our 6 question survey now

Skip to main content

Language: English / Gàidhlig

Loading…

Chamber and committees

Meeting date: Wednesday, June 1, 2016

Meeting of the Parliament 01 June 2016

Agenda: Law Officers, Taking Scotland Forward: Environment, Climate Change and Land Reform, Business Motion, Parliamentary Bureau Motion, Decision Time


Contents


Decision Time

There are five questions to be put at decision time today. The first question is, that amendment S5M-00226.1, in the name of Maurice Golden, which seeks to amend motion S5M-00226, in the name of Roseanna Cunningham, on taking Scotland forward, be agreed to. Are we agreed?

Members: No.

There will be a division.

For

Balfour, Jeremy (Lothian) (Con)
Briggs, Miles (Lothian) (Con)
Burnett, Alexander (Aberdeenshire West) (Con)
Cameron, Donald (Highlands and Islands) (Con)
Carlaw, Jackson (Eastwood) (Con)
Carson, Finlay (Galloway and West Dumfries) (Con)
Chapman, Peter (North East Scotland) (Con)
Corry, Maurice (West Scotland) (Con)
Davidson, Ruth (Edinburgh Central) (Con)
Golden, Maurice (West Scotland) (Con)
Greene, Jamie (West Scotland) (Con)
Hamilton, Rachael (South Scotland) (Con)
Harris, Alison (Central Scotland) (Con)
Johnstone, Alex (North East Scotland) (Con)
Kerr, Liam (North East Scotland) (Con)
Lamont, John (Ettrick, Roxburgh and Berwickshire) (Con)
Lindhurst, Gordon (Lothian) (Con)
Lockhart, Dean (Mid Scotland and Fife) (Con)
Mitchell, Margaret (Central Scotland) (Con)
Mountain, Edward (Highlands and Islands) (Con)
Mundell, Oliver (Dumfriesshire) (Con)
Ross, Douglas (Highlands and Islands) (Con)
Scott, John (Ayr) (Con)
Simpson, Graham (Central Scotland) (Con)
Smith, Liz (Mid Scotland and Fife) (Con)
Stewart, Alexander (Mid Scotland and Fife) (Con)
Thomson, Ross (North East Scotland) (Con)
Tomkins, Adam (Glasgow) (Con)
Wells, Annie (Glasgow) (Con)
Whittle, Brian (South Scotland) (Con)

Against

Adam, George (Paisley) (SNP)
Adamson, Clare (Motherwell and Wishaw) (SNP)
Allan, Dr Alasdair (Na h-Eileanan an Iar) (SNP)
Arthur, Tom (Renfrewshire South) (SNP)
Baillie, Jackie (Dumbarton) (Lab)
Baker, Claire (Mid Scotland and Fife) (Lab)
Beamish, Claudia (South Scotland) (Lab)
Beattie, Colin (Midlothian North and Musselburgh) (SNP)
Bibby, Neil (West Scotland) (Lab)
Brown, Keith (Clackmannanshire and Dunblane) (SNP)
Campbell, Aileen (Clydesdale) (SNP)
Coffey, Willie (Kilmarnock and Irvine Valley) (SNP)
Cole-Hamilton, Alex (Edinburgh Western) (LD)
Constance, Angela (Almond Valley) (SNP)
Crawford, Bruce (Stirling) (SNP)
Cunningham, Roseanna (Perthshire South and Kinross-shire) (SNP)
Denham, Ash (Edinburgh Eastern) (SNP)
Dey, Graeme (Angus South) (SNP)
Dornan, James (Glasgow Cathcart) (SNP)
Dugdale, Kezia (Lothian) (Lab)
Evans, Mairi (Angus North and Mearns) (SNP)
Ewing, Annabelle (Cowdenbeath) (SNP)
Ewing, Fergus (Inverness and Nairn) (SNP)
Fabiani, Linda (East Kilbride) (SNP)
Fee, Mary (West Scotland) (Lab)
Findlay, Neil (Lothian) (Lab)
Finnie, John (Highlands and Islands) (Green)
FitzPatrick, Joe (Dundee City West) (SNP)
Forbes, Kate (Skye, Lochaber and Badenoch) (SNP)
Freeman, Jeane (Carrick, Cumnock and Doon Valley) (SNP)
Gibson, Kenneth (Cunninghame North) (SNP)
Gilruth, Jenny (Mid Fife and Glenrothes) (SNP)
Grahame, Christine (Midlothian South, Tweeddale and Lauderdale) (SNP)
Grant, Rhoda (Highlands and Islands) (Lab)
Gray, Iain (East Lothian) (Lab)
Greer, Ross (West Scotland) (Green)
Griffin, Mark (Central Scotland) (Lab)
Harper, Emma (South Scotland) (SNP)
Harvie, Patrick (Glasgow) (Green)
Haughey, Clare (Rutherglen) (SNP)
Hepburn, Jamie (Cumbernauld and Kilsyth) (SNP)
Hyslop, Fiona (Linlithgow) (SNP)
Johnson, Daniel (Edinburgh Southern) (Lab)
Johnstone, Alison (Lothian) (Green)
Kelly, James (Glasgow) (Lab)
Kidd, Bill (Glasgow Anniesland) (SNP)
Lamont, Johann (Glasgow) (Lab)
Lennon, Monica (Central Scotland) (Lab)
Leonard, Richard (Central Scotland) (Lab)
Lyle, Richard (Uddingston and Bellshill) (SNP)
MacDonald, Angus (Falkirk East) (SNP)
MacDonald, Gordon (Edinburgh Pentlands) (SNP)
Macdonald, Lewis (North East Scotland) (Lab)
MacGregor, Fulton (Coatbridge and Chryston) (SNP)
Mackay, Derek (Renfrewshire North and West) (SNP)
Mackay, Rona (Strathkelvin and Bearsden) (SNP)
Macpherson, Ben (Edinburgh Northern and Leith) (SNP)
Maguire, Ruth (Cunninghame South) (SNP)
Martin, Gillian (Aberdeenshire East) (SNP)
Mason, John (Glasgow Shettleston) (SNP)
Matheson, Michael (Falkirk West) (SNP)
McAlpine, Joan (South Scotland) (SNP)
McDonald, Mark (Aberdeen Donside) (SNP)
McKee, Ivan (Glasgow Provan) (SNP)
McKelvie, Christina (Hamilton, Larkhall and Stonehouse) (SNP)
McMillan, Stuart (Greenock and Inverclyde) (SNP)
McNeill, Pauline (Glasgow) (Lab)
Neil, Alex (Airdrie and Shotts) (SNP)
Paterson, Gil (Clydebank and Milngavie) (SNP)
Rennie, Willie (North East Fife) (LD)
Robison, Shona (Dundee City East) (SNP)
Ross, Gail (Caithness, Sutherland and Ross) (SNP)
Rowley, Alex (Mid Scotland and Fife) (Lab)
Rumbles, Mike (North East Scotland) (LD)
Ruskell, Mark (Mid Scotland and Fife) (Green)
Russell, Michael (Argyll and Bute) (SNP)
Sarwar, Anas (Glasgow) (Lab)
Scott, Tavish (Shetland Islands) (LD)
Smith, Elaine (Central Scotland) (Lab)
Smyth, Colin (South Scotland) (Lab)
Somerville, Shirley-Anne (Dunfermline) (SNP)
Stevenson, Stewart (Banffshire and Buchan Coast) (SNP)
Stewart, David (Highlands and Islands) (Lab)
Stewart, Kevin (Aberdeen Central) (SNP)
Sturgeon, Nicola (Glasgow Southside) (SNP)
Swinney, John (Perthshire North) (SNP)
Todd, Maree (Highlands and Islands) (SNP)
Torrance, David (Kirkcaldy) (SNP)
Watt, Maureen (Aberdeen South and North Kincardine) (SNP)
Wheelhouse, Paul (South Scotland) (SNP)
White, Sandra (Glasgow Kelvin) (SNP)
Wightman, Andy (Lothian) (Green)
Yousaf, Humza (Glasgow Pollok) (SNP)

The result of the division is: For 30, Against 93, Abstentions 0.

Amendment disagreed to.

The next question is, that amendment S5M-00226.4, in the name of Claudia Beamish, which seeks to amend motion S5M-00226, in the name of Roseanna Cunningham, on taking Scotland forward, be agreed to. Are we agreed?

Members: No.

There will be a division.

For

Baillie, Jackie (Dumbarton) (Lab)
Baker, Claire (Mid Scotland and Fife) (Lab)
Beamish, Claudia (South Scotland) (Lab)
Bibby, Neil (West Scotland) (Lab)
Cole-Hamilton, Alex (Edinburgh Western) (LD)
Dugdale, Kezia (Lothian) (Lab)
Fee, Mary (West Scotland) (Lab)
Findlay, Neil (Lothian) (Lab)
Finnie, John (Highlands and Islands) (Green)
Grant, Rhoda (Highlands and Islands) (Lab)
Gray, Iain (East Lothian) (Lab)
Greer, Ross (West Scotland) (Green)
Griffin, Mark (Central Scotland) (Lab)
Harvie, Patrick (Glasgow) (Green)
Johnson, Daniel (Edinburgh Southern) (Lab)
Johnstone, Alison (Lothian) (Green)
Kelly, James (Glasgow) (Lab)
Lamont, Johann (Glasgow) (Lab)
Lennon, Monica (Central Scotland) (Lab)
Leonard, Richard (Central Scotland) (Lab)
Macdonald, Lewis (North East Scotland) (Lab)
McNeill, Pauline (Glasgow) (Lab)
Rennie, Willie (North East Fife) (LD)
Rowley, Alex (Mid Scotland and Fife) (Lab)
Rumbles, Mike (North East Scotland) (LD)
Ruskell, Mark (Mid Scotland and Fife) (Green)
Sarwar, Anas (Glasgow) (Lab)
Scott, Tavish (Shetland Islands) (LD)
Smith, Elaine (Central Scotland) (Lab)
Smyth, Colin (South Scotland) (Lab)
Stewart, David (Highlands and Islands) (Lab)
Wightman, Andy (Lothian) (Green)

Against

Balfour, Jeremy (Lothian) (Con)
Briggs, Miles (Lothian) (Con)
Burnett, Alexander (Aberdeenshire West) (Con)
Cameron, Donald (Highlands and Islands) (Con)
Carlaw, Jackson (Eastwood) (Con)
Carson, Finlay (Galloway and West Dumfries) (Con)
Chapman, Peter (North East Scotland) (Con)
Corry, Maurice (West Scotland) (Con)
Davidson, Ruth (Edinburgh Central) (Con)
Golden, Maurice (West Scotland) (Con)
Greene, Jamie (West Scotland) (Con)
Hamilton, Rachael (South Scotland) (Con)
Harris, Alison (Central Scotland) (Con)
Johnstone, Alex (North East Scotland) (Con)
Kerr, Liam (North East Scotland) (Con)
Lamont, John (Ettrick, Roxburgh and Berwickshire) (Con)
Lindhurst, Gordon (Lothian) (Con)
Lockhart, Dean (Mid Scotland and Fife) (Con)
Mitchell, Margaret (Central Scotland) (Con)
Mountain, Edward (Highlands and Islands) (Con)
Ross, Douglas (Highlands and Islands) (Con)
Scott, John (Ayr) (Con)
Simpson, Graham (Central Scotland) (Con)
Smith, Liz (Mid Scotland and Fife) (Con)
Stewart, Alexander (Mid Scotland and Fife) (Con)
Thomson, Ross (North East Scotland) (Con)
Tomkins, Adam (Glasgow) (Con)
Wells, Annie (Glasgow) (Con)
Whittle, Brian (South Scotland) (Con)

Abstentions

Adam, George (Paisley) (SNP)
Adamson, Clare (Motherwell and Wishaw) (SNP)
Allan, Dr Alasdair (Na h-Eileanan an Iar) (SNP)
Arthur, Tom (Renfrewshire South) (SNP)
Beattie, Colin (Midlothian North and Musselburgh) (SNP)
Brown, Keith (Clackmannanshire and Dunblane) (SNP)
Campbell, Aileen (Clydesdale) (SNP)
Coffey, Willie (Kilmarnock and Irvine Valley) (SNP)
Constance, Angela (Almond Valley) (SNP)
Crawford, Bruce (Stirling) (SNP)
Cunningham, Roseanna (Perthshire South and Kinross-shire) (SNP)
Denham, Ash (Edinburgh Eastern) (SNP)
Dey, Graeme (Angus South) (SNP)
Dornan, James (Glasgow Cathcart) (SNP)
Evans, Mairi (Angus North and Mearns) (SNP)
Ewing, Annabelle (Cowdenbeath) (SNP)
Ewing, Fergus (Inverness and Nairn) (SNP)
Fabiani, Linda (East Kilbride) (SNP)
FitzPatrick, Joe (Dundee City West) (SNP)
Forbes, Kate (Skye, Lochaber and Badenoch) (SNP)
Freeman, Jeane (Carrick, Cumnock and Doon Valley) (SNP)
Gibson, Kenneth (Cunninghame North) (SNP)
Gilruth, Jenny (Mid Fife and Glenrothes) (SNP)
Grahame, Christine (Midlothian South, Tweeddale and Lauderdale) (SNP)
Harper, Emma (South Scotland) (SNP)
Haughey, Clare (Rutherglen) (SNP)
Hepburn, Jamie (Cumbernauld and Kilsyth) (SNP)
Hyslop, Fiona (Linlithgow) (SNP)
Kidd, Bill (Glasgow Anniesland) (SNP)
Lyle, Richard (Uddingston and Bellshill) (SNP)
MacDonald, Angus (Falkirk East) (SNP)
MacDonald, Gordon (Edinburgh Pentlands) (SNP)
MacGregor, Fulton (Coatbridge and Chryston) (SNP)
Mackay, Derek (Renfrewshire North and West) (SNP)
Mackay, Rona (Strathkelvin and Bearsden) (SNP)
Macpherson, Ben (Edinburgh Northern and Leith) (SNP)
Maguire, Ruth (Cunninghame South) (SNP)
Martin, Gillian (Aberdeenshire East) (SNP)
Mason, John (Glasgow Shettleston) (SNP)
Matheson, Michael (Falkirk West) (SNP)
McAlpine, Joan (South Scotland) (SNP)
McDonald, Mark (Aberdeen Donside) (SNP)
McKee, Ivan (Glasgow Provan) (SNP)
McKelvie, Christina (Hamilton, Larkhall and Stonehouse) (SNP)
McMillan, Stuart (Greenock and Inverclyde) (SNP)
Mundell, Oliver (Dumfriesshire) (Con)
Neil, Alex (Airdrie and Shotts) (SNP)
Paterson, Gil (Clydebank and Milngavie) (SNP)
Robison, Shona (Dundee City East) (SNP)
Ross, Gail (Caithness, Sutherland and Ross) (SNP)
Russell, Michael (Argyll and Bute) (SNP)
Somerville, Shirley-Anne (Dunfermline) (SNP)
Stevenson, Stewart (Banffshire and Buchan Coast) (SNP)
Stewart, Kevin (Aberdeen Central) (SNP)
Sturgeon, Nicola (Glasgow Southside) (SNP)
Swinney, John (Perthshire North) (SNP)
Todd, Maree (Highlands and Islands) (SNP)
Torrance, David (Kirkcaldy) (SNP)
Watt, Maureen (Aberdeen South and North Kincardine) (SNP)
Wheelhouse, Paul (South Scotland) (SNP)
White, Sandra (Glasgow Kelvin) (SNP)
Yousaf, Humza (Glasgow Pollok) (SNP)

The result of the division is: For 32, Against 29, Abstentions 62.

Amendment agreed to.

The next question is, that amendment S5M-00226.3, in the name of Andy Wightman, which seeks to amend motion S5M-00226, in the name of Roseanna Cunningham, on taking Scotland forward, as amended, be agreed to. Are we agreed?

Members: No.

There will be a division.

For

Baillie, Jackie (Dumbarton) (Lab)
Baker, Claire (Mid Scotland and Fife) (Lab)
Beamish, Claudia (South Scotland) (Lab)
Bibby, Neil (West Scotland) (Lab)
Cole-Hamilton, Alex (Edinburgh Western) (LD)
Dugdale, Kezia (Lothian) (Lab)
Fee, Mary (West Scotland) (Lab)
Findlay, Neil (Lothian) (Lab)
Finnie, John (Highlands and Islands) (Green)
Grant, Rhoda (Highlands and Islands) (Lab)
Gray, Iain (East Lothian) (Lab)
Greer, Ross (West Scotland) (Green)
Griffin, Mark (Central Scotland) (Lab)
Harvie, Patrick (Glasgow) (Green)
Johnson, Daniel (Edinburgh Southern) (Lab)
Johnstone, Alison (Lothian) (Green)
Kelly, James (Glasgow) (Lab)
Lamont, Johann (Glasgow) (Lab)
Lennon, Monica (Central Scotland) (Lab)
Leonard, Richard (Central Scotland) (Lab)
Macdonald, Lewis (North East Scotland) (Lab)
McNeill, Pauline (Glasgow) (Lab)
Rennie, Willie (North East Fife) (LD)
Rowley, Alex (Mid Scotland and Fife) (Lab)
Rumbles, Mike (North East Scotland) (LD)
Ruskell, Mark (Mid Scotland and Fife) (Green)
Sarwar, Anas (Glasgow) (Lab)
Scott, Tavish (Shetland Islands) (LD)
Smith, Elaine (Central Scotland) (Lab)
Smyth, Colin (South Scotland) (Lab)
Stewart, David (Highlands and Islands) (Lab)
Wightman, Andy (Lothian) (Green)

Against

Balfour, Jeremy (Lothian) (Con)
Briggs, Miles (Lothian) (Con)
Burnett, Alexander (Aberdeenshire West) (Con)
Cameron, Donald (Highlands and Islands) (Con)
Carlaw, Jackson (Eastwood) (Con)
Carson, Finlay (Galloway and West Dumfries) (Con)
Chapman, Peter (North East Scotland) (Con)
Corry, Maurice (West Scotland) (Con)
Davidson, Ruth (Edinburgh Central) (Con)
Golden, Maurice (West Scotland) (Con)
Greene, Jamie (West Scotland) (Con)
Hamilton, Rachael (South Scotland) (Con)
Harris, Alison (Central Scotland) (Con)
Johnstone, Alex (North East Scotland) (Con)
Kerr, Liam (North East Scotland) (Con)
Lamont, John (Ettrick, Roxburgh and Berwickshire) (Con)
Lindhurst, Gordon (Lothian) (Con)
Lockhart, Dean (Mid Scotland and Fife) (Con)
Mitchell, Margaret (Central Scotland) (Con)
Mountain, Edward (Highlands and Islands) (Con)
Mundell, Oliver (Dumfriesshire) (Con)
Ross, Douglas (Highlands and Islands) (Con)
Scott, John (Ayr) (Con)
Simpson, Graham (Central Scotland) (Con)
Smith, Liz (Mid Scotland and Fife) (Con)
Stewart, Alexander (Mid Scotland and Fife) (Con)
Thomson, Ross (North East Scotland) (Con)
Tomkins, Adam (Glasgow) (Con)
Wells, Annie (Glasgow) (Con)
Whittle, Brian (South Scotland) (Con)

Abstentions

Adam, George (Paisley) (SNP)
Adamson, Clare (Motherwell and Wishaw) (SNP)
Allan, Dr Alasdair (Na h-Eileanan an Iar) (SNP)
Arthur, Tom (Renfrewshire South) (SNP)
Beattie, Colin (Midlothian North and Musselburgh) (SNP)
Brown, Keith (Clackmannanshire and Dunblane) (SNP)
Campbell, Aileen (Clydesdale) (SNP)
Coffey, Willie (Kilmarnock and Irvine Valley) (SNP)
Constance, Angela (Almond Valley) (SNP)
Crawford, Bruce (Stirling) (SNP)
Cunningham, Roseanna (Perthshire South and Kinross-shire) (SNP)
Denham, Ash (Edinburgh Eastern) (SNP)
Dey, Graeme (Angus South) (SNP)
Dornan, James (Glasgow Cathcart) (SNP)
Evans, Mairi (Angus North and Mearns) (SNP)
Ewing, Annabelle (Cowdenbeath) (SNP)
Ewing, Fergus (Inverness and Nairn) (SNP)
Fabiani, Linda (East Kilbride) (SNP)
FitzPatrick, Joe (Dundee City West) (SNP)
Forbes, Kate (Skye, Lochaber and Badenoch) (SNP)
Freeman, Jeane (Carrick, Cumnock and Doon Valley) (SNP)
Gibson, Kenneth (Cunninghame North) (SNP)
Gilruth, Jenny (Mid Fife and Glenrothes) (SNP)
Grahame, Christine (Midlothian South, Tweeddale and Lauderdale) (SNP)
Harper, Emma (South Scotland) (SNP)
Haughey, Clare (Rutherglen) (SNP)
Hepburn, Jamie (Cumbernauld and Kilsyth) (SNP)
Hyslop, Fiona (Linlithgow) (SNP)
Kidd, Bill (Glasgow Anniesland) (SNP)
Lyle, Richard (Uddingston and Bellshill) (SNP)
MacDonald, Angus (Falkirk East) (SNP)
MacDonald, Gordon (Edinburgh Pentlands) (SNP)
MacGregor, Fulton (Coatbridge and Chryston) (SNP)
Mackay, Derek (Renfrewshire North and West) (SNP)
Mackay, Rona (Strathkelvin and Bearsden) (SNP)
Macpherson, Ben (Edinburgh Northern and Leith) (SNP)
Maguire, Ruth (Cunninghame South) (SNP)
Martin, Gillian (Aberdeenshire East) (SNP)
Mason, John (Glasgow Shettleston) (SNP)
Matheson, Michael (Falkirk West) (SNP)
McAlpine, Joan (South Scotland) (SNP)
McDonald, Mark (Aberdeen Donside) (SNP)
McKee, Ivan (Glasgow Provan) (SNP)
McKelvie, Christina (Hamilton, Larkhall and Stonehouse) (SNP)
McMillan, Stuart (Greenock and Inverclyde) (SNP)
Neil, Alex (Airdrie and Shotts) (SNP)
Paterson, Gil (Clydebank and Milngavie) (SNP)
Robison, Shona (Dundee City East) (SNP)
Ross, Gail (Caithness, Sutherland and Ross) (SNP)
Russell, Michael (Argyll and Bute) (SNP)
Somerville, Shirley-Anne (Dunfermline) (SNP)
Stevenson, Stewart (Banffshire and Buchan Coast) (SNP)
Stewart, Kevin (Aberdeen Central) (SNP)
Sturgeon, Nicola (Glasgow Southside) (SNP)
Swinney, John (Perthshire North) (SNP)
Todd, Maree (Highlands and Islands) (SNP)
Torrance, David (Kirkcaldy) (SNP)
Watt, Maureen (Aberdeen South and North Kincardine) (SNP)
Wheelhouse, Paul (South Scotland) (SNP)
White, Sandra (Glasgow Kelvin) (SNP)
Yousaf, Humza (Glasgow Pollok) (SNP)

The result of the division is: For 32, Against 30, Abstentions 61.

Amendment agreed to.

The next question is, that motion S5M-00226, in the name of Roseanna Cunningham, on taking Scotland forward, as amended, be agreed to. Are we agreed?

Members: No.

There will be a division.

For

Baillie, Jackie (Dumbarton) (Lab)
Baker, Claire (Mid Scotland and Fife) (Lab)
Beamish, Claudia (South Scotland) (Lab)
Bibby, Neil (West Scotland) (Lab)
Cole-Hamilton, Alex (Edinburgh Western) (LD)
Dugdale, Kezia (Lothian) (Lab)
Fee, Mary (West Scotland) (Lab)
Findlay, Neil (Lothian) (Lab)
Finnie, John (Highlands and Islands) (Green)
Grant, Rhoda (Highlands and Islands) (Lab)
Gray, Iain (East Lothian) (Lab)
Greer, Ross (West Scotland) (Green)
Griffin, Mark (Central Scotland) (Lab)
Harvie, Patrick (Glasgow) (Green)
Johnson, Daniel (Edinburgh Southern) (Lab)
Johnstone, Alison (Lothian) (Green)
Kelly, James (Glasgow) (Lab)
Lamont, Johann (Glasgow) (Lab)
Lennon, Monica (Central Scotland) (Lab)
Leonard, Richard (Central Scotland) (Lab)
Macdonald, Lewis (North East Scotland) (Lab)
McNeill, Pauline (Glasgow) (Lab)
Rennie, Willie (North East Fife) (LD)
Rowley, Alex (Mid Scotland and Fife) (Lab)
Rumbles, Mike (North East Scotland) (LD)
Ruskell, Mark (Mid Scotland and Fife) (Green)
Sarwar, Anas (Glasgow) (Lab)
Scott, Tavish (Shetland Islands) (LD)
Smith, Elaine (Central Scotland) (Lab)
Smyth, Colin (South Scotland) (Lab)
Stewart, David (Highlands and Islands) (Lab)
Wightman, Andy (Lothian) (Green)

Against

Balfour, Jeremy (Lothian) (Con)
Briggs, Miles (Lothian) (Con)
Burnett, Alexander (Aberdeenshire West) (Con)
Cameron, Donald (Highlands and Islands) (Con)
Carlaw, Jackson (Eastwood) (Con)
Carson, Finlay (Galloway and West Dumfries) (Con)
Chapman, Peter (North East Scotland) (Con)
Corry, Maurice (West Scotland) (Con)
Davidson, Ruth (Edinburgh Central) (Con)
Golden, Maurice (West Scotland) (Con)
Greene, Jamie (West Scotland) (Con)
Hamilton, Rachael (South Scotland) (Con)
Harris, Alison (Central Scotland) (Con)
Johnstone, Alex (North East Scotland) (Con)
Kerr, Liam (North East Scotland) (Con)
Lamont, John (Ettrick, Roxburgh and Berwickshire) (Con)
Lindhurst, Gordon (Lothian) (Con)
Lockhart, Dean (Mid Scotland and Fife) (Con)
Mitchell, Margaret (Central Scotland) (Con)
Mountain, Edward (Highlands and Islands) (Con)
Mundell, Oliver (Dumfriesshire) (Con)
Ross, Douglas (Highlands and Islands) (Con)
Scott, John (Ayr) (Con)
Simpson, Graham (Central Scotland) (Con)
Smith, Liz (Mid Scotland and Fife) (Con)
Stewart, Alexander (Mid Scotland and Fife) (Con)
Thomson, Ross (North East Scotland) (Con)
Tomkins, Adam (Glasgow) (Con)
Wells, Annie (Glasgow) (Con)
Whittle, Brian (South Scotland) (Con)

Abstentions

Adam, George (Paisley) (SNP)
Adamson, Clare (Motherwell and Wishaw) (SNP)
Allan, Dr Alasdair (Na h-Eileanan an Iar) (SNP)
Arthur, Tom (Renfrewshire South) (SNP)
Beattie, Colin (Midlothian North and Musselburgh) (SNP)
Brown, Keith (Clackmannanshire and Dunblane) (SNP)
Campbell, Aileen (Clydesdale) (SNP)
Coffey, Willie (Kilmarnock and Irvine Valley) (SNP)
Constance, Angela (Almond Valley) (SNP)
Crawford, Bruce (Stirling) (SNP)
Cunningham, Roseanna (Perthshire South and Kinross-shire) (SNP)
Denham, Ash (Edinburgh Eastern) (SNP)
Dey, Graeme (Angus South) (SNP)
Dornan, James (Glasgow Cathcart) (SNP)
Evans, Mairi (Angus North and Mearns) (SNP)
Ewing, Annabelle (Cowdenbeath) (SNP)
Ewing, Fergus (Inverness and Nairn) (SNP)
Fabiani, Linda (East Kilbride) (SNP)
FitzPatrick, Joe (Dundee City West) (SNP)
Forbes, Kate (Skye, Lochaber and Badenoch) (SNP)
Freeman, Jeane (Carrick, Cumnock and Doon Valley) (SNP)
Gibson, Kenneth (Cunninghame North) (SNP)
Gilruth, Jenny (Mid Fife and Glenrothes) (SNP)
Grahame, Christine (Midlothian South, Tweeddale and Lauderdale) (SNP)
Harper, Emma (South Scotland) (SNP)
Haughey, Clare (Rutherglen) (SNP)
Hepburn, Jamie (Cumbernauld and Kilsyth) (SNP)
Hyslop, Fiona (Linlithgow) (SNP)
Kidd, Bill (Glasgow Anniesland) (SNP)
Lyle, Richard (Uddingston and Bellshill) (SNP)
MacDonald, Angus (Falkirk East) (SNP)
MacDonald, Gordon (Edinburgh Pentlands) (SNP)
MacGregor, Fulton (Coatbridge and Chryston) (SNP)
Mackay, Derek (Renfrewshire North and West) (SNP)
Mackay, Rona (Strathkelvin and Bearsden) (SNP)
Macpherson, Ben (Edinburgh Northern and Leith) (SNP)
Maguire, Ruth (Cunninghame South) (SNP)
Martin, Gillian (Aberdeenshire East) (SNP)
Mason, John (Glasgow Shettleston) (SNP)
Matheson, Michael (Falkirk West) (SNP)
McAlpine, Joan (South Scotland) (SNP)
McDonald, Mark (Aberdeen Donside) (SNP)
McKee, Ivan (Glasgow Provan) (SNP)
McKelvie, Christina (Hamilton, Larkhall and Stonehouse) (SNP)
McMillan, Stuart (Greenock and Inverclyde) (SNP)
Neil, Alex (Airdrie and Shotts) (SNP)
Paterson, Gil (Clydebank and Milngavie) (SNP)
Robison, Shona (Dundee City East) (SNP)
Ross, Gail (Caithness, Sutherland and Ross) (SNP)
Russell, Michael (Argyll and Bute) (SNP)
Somerville, Shirley-Anne (Dunfermline) (SNP)
Stevenson, Stewart (Banffshire and Buchan Coast) (SNP)
Stewart, Kevin (Aberdeen Central) (SNP)
Sturgeon, Nicola (Glasgow Southside) (SNP)
Swinney, John (Perthshire North) (SNP)
Todd, Maree (Highlands and Islands) (SNP)
Torrance, David (Kirkcaldy) (SNP)
Watt, Maureen (Aberdeen South and North Kincardine) (SNP)
Wheelhouse, Paul (South Scotland) (SNP)
White, Sandra (Glasgow Kelvin) (SNP)
Yousaf, Humza (Glasgow Pollok) (SNP)

The result of the division is: For 32, Against 30, Abstentions 61.

Motion, as amended, agreed to,

That the Parliament recognises that, to meet Scotland’s climate change goals and protect the environment, there must be an outright ban on fracking in Scotland; agrees that Scotland’s stunning natural environment is one of its most precious assets and reaffirms its commitment to protecting these natural assets for today and the future; believes that securing Scotland’s long-term prosperity requires the Scottish Government to have ambition, policy coherence and a focus on realising the benefits of a low-carbon economy for people in Scotland; supports ambitious action to end fuel poverty, safeguard biodiversity, deliver a step change in community-owned renewable energy; believes that fracking and other forms of unconventional gas extraction are incompatible with Scotland’s low-carbon ambitions; notes that land reform is a process of changing the legal, political, economic and fiscal relationship between society and land across urban, rural and marine Scotland, and believes that this relationship requires radical and ongoing reform to democratise land and ensure that it is owned and used in the public interest and for the common good.

The next question is, that motion S5M-00278, in the name of Joe FitzPatrick, on the establishment of committees, be agreed to.

Motion agreed to,

That the Parliament shall establish committees of the Parliament as follows—

Name of Committee: Standards, Procedures and Public Appointments

Remit: Set out in Rule 6.4

Number of members: 7

Convenership: The Convener will be a member of the Scottish National Party and the Deputy Convener will be a member of the Scottish Greens.

Name of Committee: Finance

Remit: Set out in Rule 6.6

Number of members: 11

Convenership: The Convener will be a member of the Scottish National Party and the Deputy Convener will be a member of the Scottish Conservative and Unionist Party.

Name of Committee: Public Audit

Remit: Set out in Rule 6.7

Number of members: 7

Convenership: The Convener will be a member of the Scottish Labour Party and the Deputy Convener will be a member of the Scottish Conservative and Unionist Party.

Name of Committee: European and External Relations

Remit: Set out in Rule 6.8

Number of members: 7

Convenership: The Convener will be a member of the Scottish National Party and the Deputy Convener will be a member of the Scottish Labour Party.

Name of Committee: Equal Opportunities

Remit: Set out in Rule 6.9

Number of members: 7

Convenership: The Convener will be a member of the Scottish National Party and the Deputy Convener will be a member of the Scottish Liberal Democrats.

Name of Committee: Public Petitions

Remit: Set out in Rule 6.10

Number of members: 5

Convenership: The Convener will be a member of the Scottish Labour Party and the Deputy Convener will be a member of the Scottish National Party.

Name of Committee: Delegated Powers and Law Reform

Remit: Set out in Rule 6.11

Number of members: 5

Convenership: The Convener will be a member of the Scottish Conservative and Unionist Party and the Deputy Convener will be a member of the Scottish National Party.

Name of Committee: Economy, Jobs and Fair Work

Remit: To consider and report on matters falling within the responsibility of the Cabinet Secretary for Economy, Jobs and Fair Work.

Number of members: 11

Convenership: The Convener will be a member of the Scottish Conservative and Unionist Party and the Deputy Convener will be a member of the Scottish National Party.

Duration: For the whole session of the Parliament

Name of Committee: Education and Skills

Remit: To consider and report on matters falling within the responsibility of the Cabinet Secretary for Education and Skills.

Number of members: 11

Convenership: The Convener will be a member of the Scottish National Party and the Deputy Convener will be a member of the Scottish Labour Party.

Duration: For the whole session of the Parliament

Name of Committee: Health and Sport

Remit: To consider and report on matters falling within the responsibility of the Cabinet Secretary for Health and Sport.

Number of members: 11

Convenership: The Convener will be a member of the Scottish Labour Party and the Deputy Convener will be a member of the Scottish National Party.

Duration: For the whole session of the Parliament

Name of Committee: Rural Economy and Connectivity

Remit: To consider and report on matters falling within the responsibility of the Cabinet Secretary for Rural Economy and Connectivity.

Number of members: 11

Convenership: The Convener will be a member of the Scottish Conservative and Unionist Party and the Deputy Convener will be a member of the Scottish National Party.

Duration: For the whole session of the Parliament

Name of Committee: Justice

Remit: To consider and report on matters falling within the responsibility of the Cabinet Secretary for Justice.

Number of members: 11

Convenership: The Convener will be a member of the Scottish Conservative and Unionist Party and the Deputy Convener will be a member of the Scottish National Party.

Duration: For the whole session of the Parliament

Name of Committee: Local Government and Communities

Remit: To consider and report on communities, housing, local government, planning and regeneration matters falling within the responsibility of the Cabinet Secretary for Communities, Social Security and Equalities

Number of members: 7

Convenership: The Convener will be a member of the Scottish National Party and the Deputy Convener will be a member of the Scottish Labour Party.

Duration: For the whole session of the Parliament

Name of Committee: Environment, Climate Change and Land Reform

Remit: To consider and report on matters falling within the responsibility of the Cabinet Secretary for Environment, Climate Change and Land Reform.

Number of members: 11

Convenership: The Convener will be a member of the Scottish National Party and the Deputy Convener will be a member of the Scottish Conservative and Unionist Party.

Duration: For the whole session of the Parliament

Name of Committee: Social Security

Remit: To consider and report on matters relating to social security falling within the responsibility of the Cabinet Secretary for Communities, Social Security and Equalities.

Number of members: 9

Convenership: The Convener will be a member of the Scottish National Party and the Deputy Convener will be a member of the Scottish Labour Party.

Duration: For the whole session of the Parliament

Meeting closed at 17:06.