Jamie Hepburn MSP

Welcome to Jamie Hepburn MSP's biography pages

Jamie Hepburn MSP

Here you can find out about your MSPs' political activities and how to get in touch with them.

  • Member for: Cumbernauld and Kilsyth
  • Region: Central Scotland
  • Party: Scottish National Party

Jamie is a member of the following Committees:

Jamie is a member of the following Cross-Party Groups:

Parliamentary Activities

Search for other speeches made by this member

Meeting of the Parliament 04 October 2017 [Draft] : 04 October 2017


Jamie Hepburn

I agree with—



Meeting of the Parliament 04 October 2017 [Draft] : 04 October 2017


Jamie Hepburn

This will be my final point, Presiding Officer. Patrick Harvie was rig...



Meeting of the Parliament 04 October 2017 [Draft] : 04 October 2017


Jamie Hepburn

Richard Leonard was right to identify the need for us to tackle low pay. We have done well in Scotland: 80 per cent of our population are paid the living wage or ...



Meeting of the Parliament 04 October 2017 [Draft] : 04 October 2017


Jamie Hepburn

I am happy to speak to the enterprise agencies. I make the point that this is a whole-system commitment and our skills agencies are engaged.



Meeting of the Parliament 04 October 2017 [Draft] : 04 October 2017


Jamie Hepburn

Thank you, Presiding Officer—I think. I wa...



Meeting of the Parliament 04 October 2017 [Draft] : 04 October 2017


Jamie Hepburn

Well, let me get on with it. That is what I will do.



Meeting of the Parliament 04 October 2017 [Draft] : 04 October 2017


Jamie Hepburn

We have set out our clear commitment to support 116,000 full-time equivalent places and that is what we have provided. Last month, I announced a flexible workforc...



Meeting of the Parliament 04 October 2017 [Draft] : 04 October 2017


Jamie Hepburn

I thank members for their contributions. There has been broad agreement. It is clear that no one in the chamber, not least the Scottish Government, is not serious about the agenda. I regret ...



Meeting of the Parliament 04 October 2017 [Draft] : 04 October 2017


The Minister for Employability and Training (Jamie Hepburn)

I am grateful to the members of the Economy, Jobs and Fair Work Committee for the report that we are debating today and, indeed, the chance to debate it, and I we...



Meeting of the Parliament 04 October 2017 [Draft] : 04 October 2017


Jamie Hepburn

I can confirm that. We are operating a model whereby three levels of intensivity of support will be available, depending on what the individual requires. I made t...

Vote DetailMSP VoteResult
S5M-08035.2: Roll out of Universal Credit (Adam Tomkins)
Meeting Date: 03/10/2017
Result - For: 23, Against: 75 Abstain: 0
>> Show more
AgainstDefeated
S5M-08035.4: Roll out of Universal Credit (Alex Rowley)
Meeting Date: 03/10/2017
Result - For: 75, Against: 23 Abstain: 0
>> Show more
ForCarried
S5M-08035.1: Roll out of Universal Credit (Alison Johnstone)
Meeting Date: 03/10/2017
Result - For: 75, Against: 23 Abstain: 0
>> Show more
ForCarried
S5M-08035.3: Roll out of Universal Credit (Alex Cole-Hamilton)
Meeting Date: 03/10/2017
Result - For: 75, Against: 23 Abstain: 0
>> Show more
ForCarried
S5M-08035: Roll out of Universal Credit (Jeane Freeman)
Meeting Date: 03/10/2017
Result - For: 75, Against: 23 Abstain: 0
>> Show more
ForCarried
S5M-07774: Contract (Third Party Rights) (Scotland) Bill (Annabelle Ewing)
Meeting Date: 21/09/2017
Result - For: 109, Against: 0 Abstain: 0
>> Show more
ForCarried
S5M-07750.4: Finance (Derek Mackay)
Meeting Date: 20/09/2017
Result - For: 61, Against: 63 Abstain: 0
>> Show more
ForDefeated
S5M-07750.1: Finance (Murdo Fraser)
Meeting Date: 20/09/2017
Result - For: 30, Against: 94 Abstain: 0
>> Show more
AgainstDefeated
S5M-07750.3: Finance (Patrick Harvie)
Meeting Date: 20/09/2017
Result - For: 6, Against: 58 Abstain: 60
>> Show more
AbstainDefeated
S5M-07750.2: Finance (Willie Rennie)
Meeting Date: 20/09/2017
Result - For: 5, Against: 59 Abstain: 60
>> Show more
AbstainDefeated

Search for other Motions lodged by Jamie Hepburn
EventIdTypeSub TypeMSP NameParty NameConstituencyRegionTitleItemTextFormattedAnswer DateAnswerStatusIdExpectedAnswerDateAnsweredByMspApprovedDateSubmissionDateMeetingDateProductionStatusIdRecordStatusIdStatus DateOnBehalfOfConsideredForMembersBusinessCrossPartySupportRegisteredInterestSupportCountSupportDateIsEventLinkCurrentMinister
Motion S5M-05864: Jamie Hepburn, Cumbernauld and Kilsyth, Scottish National Party, Date Lodged: 30/05/2017 Show Full Motion >>
Motion S5M-03873: Jamie Hepburn, Cumbernauld and Kilsyth, Scottish National Party, Date Lodged: 06/02/2017 Show Full Motion >>
Motion S5M-01793: Jamie Hepburn, Cumbernauld and Kilsyth, Scottish National Party, Date Lodged: 03/10/2016 Show Full Motion >>
Motion S5M-00607: Jamie Hepburn, Cumbernauld and Kilsyth, Scottish National Party, Date Lodged: 27/06/2016 Show Full Motion >>
Motion S4M-15561: Jamie Hepburn, Cumbernauld and Kilsyth, Scottish National Party, Date Lodged: 02/02/2016 Show Full Motion >>
Motion S4M-14702: Jamie Hepburn, Cumbernauld and Kilsyth, Scottish National Party, Date Lodged: 03/11/2015 Show Full Motion >>
Motion S4M-14389: Jamie Hepburn, Cumbernauld and Kilsyth, Scottish National Party, Date Lodged: 24/09/2015 Show Full Motion >>
Motion S4M-13599: Jamie Hepburn, Cumbernauld and Kilsyth, Scottish National Party, Date Lodged: 22/06/2015 Show Full Motion >>
Motion S4M-13561: Jamie Hepburn, Cumbernauld and Kilsyth, Scottish National Party, Date Lodged: 17/06/2015 Show Full Motion >>
Motion S4M-12624: Jamie Hepburn, Cumbernauld and Kilsyth, Scottish National Party, Date Lodged: 10/03/2015 Show Full Motion >>
This Member currently holds a ministerial post. First Minister and Ministers cannot ask the Government questions which is why no recent questions are displaying here. Please use the full search to find details of previous questions by this Member.
EventIdTypeSub TypeMSP NameParty NameConstituencyRegionTitleItemTextFormattedAnswer DateAnswerStatusIdExpectedAnswerDateAnsweredByMspApprovedDateSubmissionDateMeetingDateProductionStatusIdRecordStatusIdStatus DateOnBehalfOfConsideredForMembersBusinessCrossPartySupportRegisteredInterestSupportCountSupportDateIsEventLinkCurrentMinister
Question S4F-02370: Jamie Hepburn, Cumbernauld and Kilsyth, Scottish National Party, Date Lodged: 03/11/2014 Show Full Question >>
Question S4T-00803: Jamie Hepburn, Cumbernauld and Kilsyth, Scottish National Party, Date Lodged: 06/10/2014 Show Full Question >>
Question S4O-03593: Jamie Hepburn, Cumbernauld and Kilsyth, Scottish National Party, Date Lodged: 30/09/2014 Show Full Question >>
Question S4O-03563: Jamie Hepburn, Cumbernauld and Kilsyth, Scottish National Party, Date Lodged: 22/09/2014 Show Full Question >>
Question S4O-03531: Jamie Hepburn, Cumbernauld and Kilsyth, Scottish National Party, Date Lodged: 17/09/2014 Show Full Question >>
Question S4W-22406: Jamie Hepburn, Cumbernauld and Kilsyth, Scottish National Party, Date Lodged: 19/08/2014 Show Full Question >>
Question S4O-03481: Jamie Hepburn, Cumbernauld and Kilsyth, Scottish National Party, Date Lodged: 11/08/2014 Show Full Question >>
Question S4O-03454: Jamie Hepburn, Cumbernauld and Kilsyth, Scottish National Party, Date Lodged: 06/08/2014 Show Full Question >>
Question S4O-03407: Jamie Hepburn, Cumbernauld and Kilsyth, Scottish National Party, Date Lodged: 16/06/2014 Show Full Question >>
Question S4W-21733: Jamie Hepburn, Cumbernauld and Kilsyth, Scottish National Party, Date Lodged: 12/06/2014 Show Full Question >>

Contact preference

This member prefers to be contacted by email rather than traditional mail.

Further information

Email our Public Information Service for more information.