Alasdair Allan MSP

Welcome to Alasdair Allan MSP's biography pages

Alasdair Allan MSP

Here you can find out about your MSPs' political activities and how to get in touch with them.

  • Member for: Na h-Eileanan an Iar
  • Region: Highlands and Islands
  • Party: Scottish National Party

Alasdair is a member of the following Committees:

Alasdair is a member of the following Cross-Party Groups:

Parliamentary Activities

Search for other speeches made by this member

Meeting of the Parliament 22 February 2018 : 22 February 2018


Dr Allan

As the eldest of three children, I do not know how to answer that question. I will have a conversation with the Orthodox community in Scotland to see whether some...



Meeting of the Parliament 22 February 2018 : 22 February 2018


The Minister for International Development and Europe (Dr Alasdair Allan)

I welcome the debate that we have had this afternoon and the contributions from members from around the chamber, which have—with one or two egregious exceptions—been helpful.



Meeting of the Parliament 22 February 2018 : 22 February 2018


Dr Allan

I agree with the member’s point about the importance of filling skills gaps, but will he not concede that, even if we had 100 per cent full employment in Scotland...



Meeting of the Parliament 22 February 2018 : 22 February 2018


Dr Allan

Will the member give way on that point?



Meeting of the Parliament 22 February 2018 : 22 February 2018


Dr Allan

Will the member take an intervention?



Meeting of the Parliament 22 February 2018 : 22 February 2018


Dr Allan

Will the member give way?



Meeting of the Parliament 22 February 2018 : 22 February 2018


Dr Allan

Will the member give way?



Meeting of the Parliament 22 February 2018 : 22 February 2018


Dr Allan

I thank Jamie Greene for giving way. Without merely trading examples, I say that he should be aware that only this morning I met the Scottish Council for Developm...



Meeting of the Parliament 22 February 2018 : 22 February 2018


Dr Allan

Will the member take an intervention?



Meeting of the Parliament 22 February 2018 : 22 February 2018


Dr Allan

Will the member give way?

Vote DetailMSP VoteResult
S5M-10571.3: Scotland’s Population Needs and Migration Policy (Jackson Carlaw)
Meeting Date: 22/02/2018
Result - For: 26, Against: 82 Abstain: 0
>> Show more
AgainstDefeated
S5M-10571.2: Scotland’s Population Needs and Migration Policy (Willie Rennie)
Meeting Date: 22/02/2018
Result - For: 4, Against: 104 Abstain: 0
>> Show more
AgainstDefeated
S5M-10571: Scotland’s Population Needs and Migration Policy (Fiona Hyslop)
Meeting Date: 22/02/2018
Result - For: 78, Against: 30 Abstain: 0
>> Show more
ForCarried
S5M-10518: Budget (Scotland) (No.2) Bill (Derek Mackay)
Meeting Date: 21/02/2018
Result - For: 70, Against: 56 Abstain: 0
>> Show more
ForCarried
S5M-10397: Scottish Rate Resolution (Derek Mackay)
Meeting Date: 20/02/2018
Result - For: 67, Against: 50 Abstain: 0
>> Show more
ForCarried
S5M-10307.1: Stemming the Plastic Tide: Action to Tackle the Impact of Single-use Plastics on Land and in our Seas (Maurice Golden)
Meeting Date: 07/02/2018
Result - For: 34, Against: 62 Abstain: 26
>> Show more
AgainstDefeated
SP Bill 8: Domestic Abuse (Scotland) Bill (Stage 2) - Amendment 10
Meeting Date: 01/02/2018
Result - For: 90, Against: 29 Abstain: 0
ForCarried
SP Bill 8: Domestic Abuse (Scotland) Bill (Stage 2) - Amendment 11
Meeting Date: 01/02/2018
Result - For: 89, Against: 29 Abstain: 0
ForCarried
S5M-10218: Domestic Abuse (Scotland) Bill (Michael Matheson)
Meeting Date: 01/02/2018
Result - For: 118, Against: 1 Abstain: 0
>> Show more
ForCarried
S5M-10183.1: Budget (Scotland) (No.2) Bill (Murdo Fraser)
Meeting Date: 31/01/2018
Result - For: 30, Against: 95 Abstain: 0
>> Show more
AgainstDefeated

Search for other Motions lodged by Alasdair Allan
EventIdTypeSub TypeMSP NameParty NameConstituencyRegionTitleItemTextFormattedAnswer DateAnswerStatusIdExpectedAnswerDateAnsweredByMspApprovedDateSubmissionDateMeetingDateProductionStatusIdRecordStatusIdStatus DateOnBehalfOfConsideredForMembersBusinessCrossPartySupportRegisteredInterestSupportCountSupportDateIsEventLinkCurrentMinister
Motion S5M-08828: Alasdair Allan, Na h-Eileanan an Iar, Scottish National Party, Date Lodged: 13/11/2017 Show Full Motion >>
Motion S5M-03303: Alasdair Allan, Na h-Eileanan an Iar, Scottish National Party, Date Lodged: 09/01/2017 Show Full Motion >>
Motion S5M-03049: Alasdair Allan, Na h-Eileanan an Iar, Scottish National Party, Date Lodged: 12/12/2016 Show Full Motion >>
Motion S5M-02796: Alasdair Allan, Na h-Eileanan an Iar, Scottish National Party, Date Lodged: 28/11/2016 Show Full Motion >>
Motion S4M-12385.3: Alasdair Allan, Na h-Eileanan an Iar, Scottish National Party, Date Lodged: 24/02/2015 Show Full Motion >>
Motion S4M-09963: Alasdair Allan, Na h-Eileanan an Iar, Scottish National Party, Date Lodged: 06/05/2014 Show Full Motion >>
Motion S4M-09140.2: Alasdair Allan, Na h-Eileanan an Iar, Scottish National Party, Date Lodged: 25/02/2014 Show Full Motion >>
Motion S4M-06643: Alasdair Allan, Na h-Eileanan an Iar, Scottish National Party, Date Lodged: 20/05/2013 Show Full Motion >>
Motion S4M-05154: Alasdair Allan, Na h-Eileanan an Iar, Scottish National Party, Date Lodged: 10/12/2012 Show Full Motion >>
Motion S4M-04313: Alasdair Allan, Na h-Eileanan an Iar, Scottish National Party, Date Lodged: 01/10/2012 Show Full Motion >>
This Member currently holds a ministerial post. First Minister and Ministers cannot ask the Government questions which is why no recent questions are displaying here. Please use the full search to find details of previous questions by this Member.
EventIdTypeSub TypeMSP NameParty NameConstituencyRegionTitleItemTextFormattedAnswer DateAnswerStatusIdExpectedAnswerDateAnsweredByMspApprovedDateSubmissionDateMeetingDateProductionStatusIdRecordStatusIdStatus DateOnBehalfOfConsideredForMembersBusinessCrossPartySupportRegisteredInterestSupportCountSupportDateIsEventLinkCurrentMinister
Question S4W-00084: Alasdair Allan, Na h-Eileanan an Iar, Scottish National Party, Date Lodged: 17/05/2011 Show Full Question >>
Question S4W-00037: Alasdair Allan, Na h-Eileanan an Iar, Scottish National Party, Date Lodged: 16/05/2011 Show Full Question >>
Question S3O-13444: Alasdair Allan, Western Isles, Scottish National Party, Date Lodged: 22/03/2011 Show Full Question >>
Question S3W-40450: Alasdair Allan, Western Isles, Scottish National Party, Date Lodged: 08/03/2011 Show Full Question >>
Question S3W-40318: Alasdair Allan, Western Isles, Scottish National Party, Date Lodged: 07/03/2011 Show Full Question >>
Question S3W-38093: Alasdair Allan, Western Isles, Scottish National Party, Date Lodged: 06/12/2010 Show Full Question >>
Question S3W-37604: Alasdair Allan, Western Isles, Scottish National Party, Date Lodged: 17/11/2010 Show Full Question >>
Question S3O-10498: Alasdair Allan, Western Isles, Scottish National Party, Date Lodged: 13/05/2010 Show Full Question >>
Question S3W-32754: Alasdair Allan, Western Isles, Scottish National Party, Date Lodged: 25/03/2010 Show Full Question >>
Question S3W-32185: Alasdair Allan, Western Isles, Scottish National Party, Date Lodged: 04/03/2010 Show Full Question >>

Lobbying

From 12 March 2018 face-to-face lobbying conversations with MSPs must be registered on the Lobbying Register. Find out more at www.lobbying.scot.

Further information

Email our Public Information Service for more information.