Paul Wheelhouse MSP

Welcome to Paul Wheelhouse MSP's biography pages

PaulWheelhouseMSP

Here you can find out about your MSPs' political activities and how to get in touch with them.

  • Member for: South Scotland
  • Party: Scottish National Party

Paul is a member of the following Committees:

Paul is a member of the following Cross-Party Groups:

Parliamentary Activities

Search for other speeches made by this member

Economy, Jobs and Fair Work Committee 28 June 2016 [Draft] : 28 June 2016


Paul Wheelhouse

I think that the industry is referring not to decommissioning but to rigs that ideally would be used in Scottish waters for Scottish fields but which are deterior...



Economy, Jobs and Fair Work Committee 28 June 2016 [Draft] : 28 June 2016


Paul Wheelhouse

I will respond briefly, which might annoy my private office as it means that I will not be leaving promptly. The cabinet secretary is right about the need for urgency. As many people will ha...



Economy, Jobs and Fair Work Committee 28 June 2016 [Draft] : 28 June 2016


Paul Wheelhouse

I apologise, convener, but I might have to leave during the cabinet secretary’s answer.



Economy, Jobs and Fair Work Committee 28 June 2016 [Draft] : 28 June 2016


Paul Wheelhouse

I can clarify that. My colleague, Angela Constance, the Cabinet Secretary for Communities, Social Security and Equalities, has fuel poverty in her responsibilitie...



Economy, Jobs and Fair Work Committee 28 June 2016 [Draft] : 28 June 2016


Paul Wheelhouse

First, the Government is trying to set out a less silo-driven path, and we are working together with ministers across Government on all these themes. However, cle...



Economy, Jobs and Fair Work Committee 28 June 2016 [Draft] : 28 June 2016


Paul Wheelhouse

I agree absolutely with everything that the cabinet secretary said. I will give a specific example. We have touched on renewable energy, which has been one of Sco...



Economy, Jobs and Fair Work Committee 28 June 2016 [Draft] : 28 June 2016


Paul Wheelhouse

I am glad that that point has been raised. We have a number of reasons for supporting community energy—not the least of which is that the benefits from delivering...



Economy, Jobs and Fair Work Committee 28 June 2016 [Draft] : 28 June 2016


Paul Wheelhouse

I appreciate the point—



Economy, Jobs and Fair Work Committee 28 June 2016 [Draft] : 28 June 2016


Paul Wheelhouse

As the cabinet secretary said, we are using all our devolved powers to try to support the industry at this difficult time. Job losses in it remain a significant c...



Economy, Jobs and Fair Work Committee 28 June 2016 [Draft] : 28 June 2016


Paul Wheelhouse

Through the Scotland can do innovation forum, which the Deputy First Minister drove forward in his previous role, we are doing what I believe is leading-edge work...

No votes found in specified search criteria

Search for other Motions lodged by Paul Wheelhouse
EventIdTypeSub TypeMSP NameParty NameConstituencyRegionTitleItemTextFormattedAnswer DateAnswerStatusIdExpectedAnswerDateAnsweredByMspApprovedDateSubmissionDateMeetingDateProductionStatusIdRecordStatusIdStatus DateOnBehalfOfConsideredForMembersBusinessCrossPartySupportRegisteredInterestSupportCountSupportDateIsEventLinkCurrentMinister
Motion S4M-15607: Paul Wheelhouse, South Scotland, Scottish National Party, Date Lodged: 09/02/2016 Show Full Motion >>
Motion S4M-15440: Paul Wheelhouse, South Scotland, Scottish National Party, Date Lodged: 26/01/2016 Show Full Motion >>
Motion S4M-15426: Paul Wheelhouse, South Scotland, Scottish National Party, Date Lodged: 25/01/2016 Show Full Motion >>
Motion S4M-15423: Paul Wheelhouse, South Scotland, Scottish National Party, Date Lodged: 25/01/2016 Show Full Motion >>
Motion S4M-15229: Paul Wheelhouse, South Scotland, Scottish National Party, Date Lodged: 17/12/2015 Show Full Motion >>
Motion S4M-15228: Paul Wheelhouse, South Scotland, Scottish National Party, Date Lodged: 17/12/2015 Show Full Motion >>
Motion S4M-15113: Paul Wheelhouse, South Scotland, Scottish National Party, Date Lodged: 08/12/2015 Show Full Motion >>
Motion S4M-14967: Paul Wheelhouse, South Scotland, Scottish National Party, Date Lodged: 25/11/2015 Show Full Motion >>
Motion S4M-14879: Paul Wheelhouse, South Scotland, Scottish National Party, Date Lodged: 17/11/2015 Show Full Motion >>
Motion S4M-14802: Paul Wheelhouse, South Scotland, Scottish National Party, Date Lodged: 11/11/2015 Show Full Motion >>
This Member currently holds a ministerial post. First Minister and Ministers cannot ask the Government questions which is why no recent questions are displaying here. Please use the full search to find details of previous questions by this Member.
EventIdTypeSub TypeMSP NameParty NameConstituencyRegionTitleItemTextFormattedAnswer DateAnswerStatusIdExpectedAnswerDateAnsweredByMspApprovedDateSubmissionDateMeetingDateProductionStatusIdRecordStatusIdStatus DateOnBehalfOfConsideredForMembersBusinessCrossPartySupportRegisteredInterestSupportCountSupportDateIsEventLinkCurrentMinister
Question S4W-09164: Paul Wheelhouse, South Scotland, Scottish National Party, Date Lodged: 17/08/2012 Show Full Question >>
Question S4O-01238: Paul Wheelhouse, South Scotland, Scottish National Party, Date Lodged: 27/06/2012 Show Full Question >>
Question S4O-01063: Paul Wheelhouse, South Scotland, Scottish National Party, Date Lodged: 16/05/2012 Show Full Question >>
Question S4W-07134: Paul Wheelhouse, South Scotland, Scottish National Party, Date Lodged: 10/05/2012 Show Full Question >>
Question S4W-07133: Paul Wheelhouse, South Scotland, Scottish National Party, Date Lodged: 10/05/2012 Show Full Question >>
Question S4W-07135: Paul Wheelhouse, South Scotland, Scottish National Party, Date Lodged: 10/05/2012 Show Full Question >>
Question S4O-01044: Paul Wheelhouse, South Scotland, Scottish National Party, Date Lodged: 09/05/2012 Show Full Question >>
Question S4W-07085: Paul Wheelhouse, South Scotland, Scottish National Party, Date Lodged: 08/05/2012 Show Full Question >>
Question S4W-07044: Paul Wheelhouse, South Scotland, Scottish National Party, Date Lodged: 02/05/2012 Show Full Question >>
Question S4W-07043: Paul Wheelhouse, South Scotland, Scottish National Party, Date Lodged: 02/05/2012 Show Full Question >>