Jamie Hepburn MSP

Welcome to Jamie Hepburn MSP's biography pages

Jamie Hepburn MSP

Here you can find out about your MSPs' political activities and how to get in touch with them.

  • Member for: Cumbernauld and Kilsyth
  • Region: Central Scotland
  • Party: Scottish National Party

Jamie is a member of the following Committees:

Jamie is a member of the following Cross-Party Groups:

Parliamentary Activities

Search for other speeches made by this member

Meeting of the Parliament 08 February 2017 [Draft] : 08 February 2017


Jamie Hepburn

They were not putting me off, Presiding Officer.



Meeting of the Parliament 08 February 2017 [Draft] : 08 February 2017


Jamie Hepburn

I can only hope that Conservative members in this Parliament hear that salient message from one of their colleagues south of the border. I also hope that UK Gover...



Meeting of the Parliament 08 February 2017 [Draft] : 08 February 2017


Jamie Hepburn

I thank those members who have taken part in today’s debate. It has certainly been an opportunity for most of us to lay out our concerns about the broad thrust of...



Meeting of the Parliament 08 February 2017 [Draft] : 08 February 2017


Jamie Hepburn

I very much concur with Pauline McNeill’s point about the problems that people in Glasgow and other areas have in accessing IT facilities. When I was in Maryhill,...



Meeting of the Parliament 08 February 2017 [Draft] : 08 February 2017


Jamie Hepburn

It is good to know that Mr Bowman prefers an intervention from me than from Mr Cole-Hamilton; that is instructive.



Meeting of the Parliament 08 February 2017 [Draft] : 08 February 2017


Jamie Hepburn

Will the member give way? He may want to have a drink of water.



Meeting of the Parliament 08 February 2017 [Draft] : 08 February 2017


Jamie Hepburn

That is remarkably generous. Surely Mr Lindhurst would concede that it is rather difficult to come up with specific propositions for specific areas when the UK Go...



Meeting of the Parliament 08 February 2017 [Draft] : 08 February 2017


Jamie Hepburn

Will the member take an intervention?



Meeting of the Parliament 08 February 2017 [Draft] : 08 February 2017


Jamie Hepburn

Will the member take an intervention?



Meeting of the Parliament 08 February 2017 [Draft] : 08 February 2017


Jamie Hepburn

Will the member take an intervention?

Vote DetailMSP VoteResult
S5M-04168.2: Budget (Scotland) Bill (Murdo Fraser)
Meeting Date: 23/02/2017
Result - For: 31, Against: 94 Abstain: 0
>> Show more
AgainstDefeated
S5M-04168: Budget (Scotland) Bill (Derek Mackay)
Meeting Date: 23/02/2017
Result - For: 68, Against: 57 Abstain: 0
>> Show more
ForCarried
S5M-03925: Digital Economy Bill – UK Legislation (Fergus Ewing)
Meeting Date: 22/02/2017
Result - For: 112, Against: 5 Abstain: 0
>> Show more
ForCarried
S5M-03912: Scottish Rate Resolution (Derek Mackay)
Meeting Date: 21/02/2017
Result - For: 61, Against: 55 Abstain: 6
>> Show more
ForCarried
S5M-03898.2: Scotland’s Social Enterprise Strategy 2016-26 (Dean Lockhart)
Meeting Date: 09/02/2017
Result - For: 95, Against: 12 Abstain: 0
>> Show more
ForCarried
S5M-03898.1: Scotland’s Social Enterprise Strategy 2016-26 (Richard Leonard)
Meeting Date: 09/02/2017
Result - For: 49, Against: 59 Abstain: 0
>> Show more
AgainstDefeated
S5M-03898.3: Scotland’s Social Enterprise Strategy 2016-26 (Andy Wightman)
Meeting Date: 09/02/2017
Result - For: 17, Against: 32 Abstain: 59
>> Show more
AbstainDefeated
S5M-03873.1: The Future of the Jobcentre Plus Network in Scotland (Adam Tomkins)
Meeting Date: 08/02/2017
Result - For: 30, Against: 91 Abstain: 0
>> Show more
AgainstDefeated
S5M-03873: The Future of the Jobcentre Plus Network in Scotland (Jamie Hepburn)
Meeting Date: 08/02/2017
Result - For: 91, Against: 30 Abstain: 0
>> Show more
ForCarried
S5M-03858.3: Article 50 (John Lamont)
Meeting Date: 07/02/2017
Result - For: 31, Against: 92 Abstain: 1
>> Show more
AgainstDefeated

Search for other Motions lodged by Jamie Hepburn
EventIdTypeSub TypeMSP NameParty NameConstituencyRegionTitleItemTextFormattedAnswer DateAnswerStatusIdExpectedAnswerDateAnsweredByMspApprovedDateSubmissionDateMeetingDateProductionStatusIdRecordStatusIdStatus DateOnBehalfOfConsideredForMembersBusinessCrossPartySupportRegisteredInterestSupportCountSupportDateIsEventLinkCurrentMinister
Motion S5M-03873: Jamie Hepburn, Cumbernauld and Kilsyth, Scottish National Party, Date Lodged: 06/02/2017 Show Full Motion >>
Motion S5M-01793: Jamie Hepburn, Cumbernauld and Kilsyth, Scottish National Party, Date Lodged: 03/10/2016 Show Full Motion >>
Motion S5M-00607: Jamie Hepburn, Cumbernauld and Kilsyth, Scottish National Party, Date Lodged: 27/06/2016 Show Full Motion >>
Motion S4M-15561: Jamie Hepburn, Cumbernauld and Kilsyth, Scottish National Party, Date Lodged: 02/02/2016 Show Full Motion >>
Motion S4M-14702: Jamie Hepburn, Cumbernauld and Kilsyth, Scottish National Party, Date Lodged: 03/11/2015 Show Full Motion >>
Motion S4M-14389: Jamie Hepburn, Cumbernauld and Kilsyth, Scottish National Party, Date Lodged: 24/09/2015 Show Full Motion >>
Motion S4M-13599: Jamie Hepburn, Cumbernauld and Kilsyth, Scottish National Party, Date Lodged: 22/06/2015 Show Full Motion >>
Motion S4M-13561: Jamie Hepburn, Cumbernauld and Kilsyth, Scottish National Party, Date Lodged: 17/06/2015 Show Full Motion >>
Motion S4M-12624: Jamie Hepburn, Cumbernauld and Kilsyth, Scottish National Party, Date Lodged: 10/03/2015 Show Full Motion >>
Motion S4M-12492.2: Jamie Hepburn, Cumbernauld and Kilsyth, Scottish National Party, Date Lodged: 03/03/2015 Show Full Motion >>
This Member currently holds a ministerial post. First Minister and Ministers cannot ask the Government questions which is why no recent questions are displaying here. Please use the full search to find details of previous questions by this Member.
EventIdTypeSub TypeMSP NameParty NameConstituencyRegionTitleItemTextFormattedAnswer DateAnswerStatusIdExpectedAnswerDateAnsweredByMspApprovedDateSubmissionDateMeetingDateProductionStatusIdRecordStatusIdStatus DateOnBehalfOfConsideredForMembersBusinessCrossPartySupportRegisteredInterestSupportCountSupportDateIsEventLinkCurrentMinister
Question S4F-02370: Jamie Hepburn, Cumbernauld and Kilsyth, Scottish National Party, Date Lodged: 03/11/2014 Show Full Question >>
Question S4T-00803: Jamie Hepburn, Cumbernauld and Kilsyth, Scottish National Party, Date Lodged: 06/10/2014 Show Full Question >>
Question S4O-03593: Jamie Hepburn, Cumbernauld and Kilsyth, Scottish National Party, Date Lodged: 30/09/2014 Show Full Question >>
Question S4O-03563: Jamie Hepburn, Cumbernauld and Kilsyth, Scottish National Party, Date Lodged: 22/09/2014 Show Full Question >>
Question S4O-03531: Jamie Hepburn, Cumbernauld and Kilsyth, Scottish National Party, Date Lodged: 17/09/2014 Show Full Question >>
Question S4W-22406: Jamie Hepburn, Cumbernauld and Kilsyth, Scottish National Party, Date Lodged: 19/08/2014 Show Full Question >>
Question S4O-03481: Jamie Hepburn, Cumbernauld and Kilsyth, Scottish National Party, Date Lodged: 11/08/2014 Show Full Question >>
Question S4O-03454: Jamie Hepburn, Cumbernauld and Kilsyth, Scottish National Party, Date Lodged: 06/08/2014 Show Full Question >>
Question S4O-03407: Jamie Hepburn, Cumbernauld and Kilsyth, Scottish National Party, Date Lodged: 16/06/2014 Show Full Question >>
Question S4W-21733: Jamie Hepburn, Cumbernauld and Kilsyth, Scottish National Party, Date Lodged: 12/06/2014 Show Full Question >>

Contact preference

This member prefers to be contacted by email rather than traditional mail.

Further information

Email our Public Information Service for more information.