Annabelle Ewing MSP

Welcome to Annabelle Ewing MSP's biography pages

Annabelle Ewing MSP

Here you can find out about your MSPs' political activities and how to get in touch with them.

  • Member for: Cowdenbeath
  • Region: Mid Scotland and Fife
  • Party: Scottish National Party

Annabelle is a member of the following Committees:

Annabelle is a member of the following Cross-Party Groups:

Parliamentary Activities

Search for other speeches made by this member

Meeting of the Parliament 27 April 2017 : 27 April 2017


Annabelle Ewing

Thank you, Presiding Officer. Reference wa...



Meeting of the Parliament 27 April 2017 : 27 April 2017


Annabelle Ewing

Thank you, Presiding Officer. It is import...



Meeting of the Parliament 27 April 2017 : 27 April 2017


Annabelle Ewing

It has been a valuable and important debate, and I thank members for their speeches. Mary Fee was absolutely right to say that the tenor of the debate has been excellent and fitting for the ...



Meeting of the Parliament 27 April 2017 : 27 April 2017


Annabelle Ewing

What I have tried to stress at the outset today and, indeed, in committee is that the bill was drafted further to very careful c...



Meeting of the Parliament 27 April 2017 : 27 April 2017


The Minister for Community Safety and Legal Affairs (Annabelle Ewing)

I am very pleased to open the debate on the general principles of the Limitation (Childhood Abuse) (Scotland) Bill. I thank all those who gave evidence, and I thank the convener and members ...



Meeting of the Parliament 26 April 2017 [Draft] : 26 April 2017


Annabelle Ewing

I am afraid that I have only a few seconds left.



Meeting of the Parliament 26 April 2017 [Draft] : 26 April 2017


The Minister for Community Safety and Legal Affairs (Annabelle Ewing)

The draft International Organisations (Immunities and Privileges) (Scotland) Amendment Order 2017 amends various legal immunities and privileges in connection with the European Organisation ...



Meeting of the Parliament 26 April 2017 [Draft] : 26 April 2017


Annabelle Ewing

I was aware of Rona Mackay’s excellent initiative and I commend the action that she took in seeking to facilitate dialogue between the SLCC and, in particular, th...



Meeting of the Parliament 26 April 2017 [Draft] : 26 April 2017


Annabelle Ewing

I remind the member that the statutory framework that we are talking about was introduced further to the Legal Profession and Legal Aid (Scotland) Act 2007—passed...



Meeting of the Parliament 26 April 2017 [Draft] : 26 April 2017


Annabelle Ewing

Scottish Government officials have in fact written to the chief executive of the Scottish Legal Complaints Commission to raise the concerns that have been raised ...

Vote DetailMSP VoteResult
S5M-05312.2: Carers and Social Care (Shona Robison)
Meeting Date: 26/04/2017
Result - For: 66, Against: 44 Abstain: 0
>> Show more
ForCarried
S5M-05312.1: Carers and Social Care (Annie Wells)
Meeting Date: 26/04/2017
Result - For: 28, Against: 82 Abstain: 0
>> Show more
AgainstDefeated
S5M-05312.3: Carers and Social Care (Colin Smyth)
Meeting Date: 26/04/2017
Result - For: 48, Against: 62 Abstain: 0
>> Show more
AgainstDefeated
S5M-05312: Carers and Social Care (Alison Johnstone)
Meeting Date: 26/04/2017
Result - For: 82, Against: 28 Abstain: 0
>> Show more
ForCarried
S5M-05333: Approval of SSI (Joe FitzPatrick)
Meeting Date: 26/04/2017
Result - For: 104, Against: 6 Abstain: 0
>> Show more
ForCarried
S5M-05282.4: Child Tax Credit Cuts (Ruth Davidson)
Meeting Date: 25/04/2017
Result - For: 31, Against: 91 Abstain: 0
>> Show more
AgainstDefeated
S5M-05282.1: Child Tax Credit Cuts (Kezia Dugdale)
Meeting Date: 25/04/2017
Result - For: 91, Against: 31 Abstain: 0
>> Show more
ForCarried
S5M-05282.2: Child Tax Credit Cuts (Alison Johnstone)
Meeting Date: 25/04/2017
Result - For: 91, Against: 31 Abstain: 0
>> Show more
ForCarried
S5M-05282: Child Tax Credit Cuts (Nicola Sturgeon)
Meeting Date: 25/04/2017
Result - For: 91, Against: 31 Abstain: 0
>> Show more
ForCarried
S5M-05283: Air Departure Tax (Scotland) Bill (Derek Mackay)
Meeting Date: 25/04/2017
Result - For: 112, Against: 4 Abstain: 6
>> Show more
ForCarried

Search for other Motions lodged by Annabelle Ewing
EventIdTypeSub TypeMSP NameParty NameConstituencyRegionTitleItemTextFormattedAnswer DateAnswerStatusIdExpectedAnswerDateAnsweredByMspApprovedDateSubmissionDateMeetingDateProductionStatusIdRecordStatusIdStatus DateOnBehalfOfConsideredForMembersBusinessCrossPartySupportRegisteredInterestSupportCountSupportDateIsEventLinkCurrentMinister
Motion S5M-05334: Annabelle Ewing, Cowdenbeath, Scottish National Party, Date Lodged: 25/04/2017 Show Full Motion >>
Motion S5M-05290: Annabelle Ewing, Cowdenbeath, Scottish National Party, Date Lodged: 24/04/2017 Show Full Motion >>
Motion S5M-04479: Annabelle Ewing, Cowdenbeath, Scottish National Party, Date Lodged: 07/03/2017 Show Full Motion >>
Motion S5M-04336: Annabelle Ewing, Cowdenbeath, Scottish National Party, Date Lodged: 28/02/2017 Show Full Motion >>
Motion S5M-04337: Annabelle Ewing, Cowdenbeath, Scottish National Party, Date Lodged: 28/02/2017 Show Full Motion >>
Motion S5M-04152: Annabelle Ewing, Cowdenbeath, Scottish National Party, Date Lodged: 21/02/2017 Show Full Motion >>
Motion S5M-04153: Annabelle Ewing, Cowdenbeath, Scottish National Party, Date Lodged: 21/02/2017 Show Full Motion >>
Motion S5M-04151: Annabelle Ewing, Cowdenbeath, Scottish National Party, Date Lodged: 21/02/2017 Show Full Motion >>
Motion S5M-02509: Annabelle Ewing, Cowdenbeath, Scottish National Party, Date Lodged: 15/11/2016 Show Full Motion >>
Motion S5M-02231.1: Annabelle Ewing, Cowdenbeath, Scottish National Party, Date Lodged: 01/11/2016 Show Full Motion >>
This Member currently holds a ministerial post. First Minister and Ministers cannot ask the Government questions which is why no recent questions are displaying here. Please use the full search to find details of previous questions by this Member.
EventIdTypeSub TypeMSP NameParty NameConstituencyRegionTitleItemTextFormattedAnswer DateAnswerStatusIdExpectedAnswerDateAnsweredByMspApprovedDateSubmissionDateMeetingDateProductionStatusIdRecordStatusIdStatus DateOnBehalfOfConsideredForMembersBusinessCrossPartySupportRegisteredInterestSupportCountSupportDateIsEventLinkCurrentMinister
Question S4O-03709: Annabelle Ewing, Mid Scotland and Fife, Scottish National Party, Date Lodged: 10/11/2014 Show Full Question >>
Question S4W-22948: Annabelle Ewing, Mid Scotland and Fife, Scottish National Party, Date Lodged: 29/10/2014 Show Full Question >>
Question S4W-22797: Annabelle Ewing, Mid Scotland and Fife, Scottish National Party, Date Lodged: 07/10/2014 Show Full Question >>
Question S4T-00804: Annabelle Ewing, Mid Scotland and Fife, Scottish National Party, Date Lodged: 06/10/2014 Show Full Question >>
Question S4O-03545: Annabelle Ewing, Mid Scotland and Fife, Scottish National Party, Date Lodged: 22/09/2014 Show Full Question >>
Question S4O-03477: Annabelle Ewing, Mid Scotland and Fife, Scottish National Party, Date Lodged: 04/08/2014 Show Full Question >>
Question S4O-03417: Annabelle Ewing, Mid Scotland and Fife, Scottish National Party, Date Lodged: 16/06/2014 Show Full Question >>
Question S4F-02203: Annabelle Ewing, Mid Scotland and Fife, Scottish National Party, Date Lodged: 16/06/2014 Show Full Question >>
Question S4O-03356: Annabelle Ewing, Mid Scotland and Fife, Scottish National Party, Date Lodged: 05/06/2014 Show Full Question >>
Question S4O-03259: Annabelle Ewing, Mid Scotland and Fife, Scottish National Party, Date Lodged: 12/05/2014 Show Full Question >>

Contact preference

This member prefers to be contacted by email rather than traditional mail.

Further information

Email our Public Information Service for more information.