Alasdair Allan MSP

Welcome to Alasdair Allan MSP's biography pages

Alasdair Allan MSP

Here you can find out about your MSPs' political activities and how to get in touch with them.

  • Member for: Na h-Eileanan an Iar
  • Region: Highlands and Islands
  • Party: Scottish National Party

Alasdair is a member of the following Committees:

Alasdair is a member of the following Cross-Party Groups:

Parliamentary Activities

Search for other speeches made by this member

Meeting of the Parliament 26 April 2017 [Draft] : 26 April 2017


Dr Allan

I am very happy to commend the work of the Sri Lankan community in Scotland. As part of our consultation on the new international development policy, the Scottish...



Meeting of the Parliament 26 April 2017 [Draft] : 26 April 2017


The Minister for International Development and Europe (Dr Alasdair Allan)

The Scottish Government is engaged with a wide cross-section of international development organisations working across the world, many of which are undertaking vital work in Sri Lanka. We fu...



Meeting of the Parliament 25 April 2017 : 25 April 2017


Dr Allan

Will the member take an intervention?



Meeting of the Parliament 29 March 2017 : 29 March 2017


The Minister for International Development and Europe (Dr Alasdair Allan)

I thank John Lamont for his efforts in bringing the debate to Parliament. It gives me great pleasure to acknowledge the tremendo...



Meeting of the Parliament 28 March 2017 : 28 March 2017


Dr Allan

Will the member give way?



Meeting of the Parliament 28 March 2017 : 28 March 2017


Dr Allan

Will the member give way?



Meeting of the Parliament 28 March 2017 : 28 March 2017


The Minister for International Development and Europe (Dr Alasdair Allan)

Will the member give way?



Meeting of the Parliament 23 March 2017 : 23 March 2017


Dr Allan

Yes, the Iraqi Government bears responsibility in that area as well. We should all seek to ensure that the crimes in question come before the UN and international...



Meeting of the Parliament 23 March 2017 : 23 March 2017


The Minister for International Development and Europe (Dr Alasdair Allan)

As others have done, I begin by thanking Ben Macpherson for securing this important debate on justice for the Yazidi people. Of ...



Meeting of the Parliament 15 March 2017 : 15 March 2017


The Minister for International Development and Europe (Dr Alasdair Allan)

As other members have done, I thank Stuart McMillan for giving Parliament the opportunity to celebrate the importance of the Commonwealth family of nations and to emphasise the mutual benefi...

Vote DetailMSP VoteResult
S5M-05767: Approval of SSI (Joe FitzPatrick)
Meeting Date: 25/05/2017
Result - For: 50, Against: 27 Abstain: 0
>> Show more
ForCarried
S5M-05603.3: Fisheries (Fergus Ewing)
Meeting Date: 17/05/2017
Result - For: 83, Against: 27 Abstain: 1
>> Show more
ForCarried
S5M-05603.2: Fisheries (Rhoda Grant)
Meeting Date: 17/05/2017
Result - For: 83, Against: 27 Abstain: 1
>> Show more
ForCarried
S5M-05603: Fisheries (Peter Chapman)
Meeting Date: 17/05/2017
Result - For: 83, Against: 27 Abstain: 1
>> Show more
ForCarried
S5M-05594.2: A Fairer Scotland for Disabled People (Adam Tomkins)
Meeting Date: 16/05/2017
Result - For: 25, Against: 74 Abstain: 0
>> Show more
AgainstDefeated
S5M-05594.1: A Fairer Scotland for Disabled People (Alex Rowley)
Meeting Date: 16/05/2017
Result - For: 74, Against: 25 Abstain: 0
>> Show more
ForCarried
S5M-05594: A Fairer Scotland for Disabled People (Jeane Freeman)
Meeting Date: 16/05/2017
Result - For: 74, Against: 25 Abstain: 0
>> Show more
ForCarried
S5M-05479.3: Scrap the NHS Pay Cap (Shona Robison)
Meeting Date: 10/05/2017
Result - For: 62, Against: 55 Abstain: 0
>> Show more
ForCarried
S5M-05479: Scrap the NHS Pay Cap (Anas Sarwar)
Meeting Date: 10/05/2017
Result - For: 62, Against: 55 Abstain: 0
>> Show more
ForCarried
S5M-05423: Railway Policing (Scotland) Bill (Humza Yousaf)
Meeting Date: 09/05/2017
Result - For: 66, Against: 44 Abstain: 0
>> Show more
ForCarried

Search for other Motions lodged by Alasdair Allan
EventIdTypeSub TypeMSP NameParty NameConstituencyRegionTitleItemTextFormattedAnswer DateAnswerStatusIdExpectedAnswerDateAnsweredByMspApprovedDateSubmissionDateMeetingDateProductionStatusIdRecordStatusIdStatus DateOnBehalfOfConsideredForMembersBusinessCrossPartySupportRegisteredInterestSupportCountSupportDateIsEventLinkCurrentMinister
Motion S5M-03303: Alasdair Allan, Na h-Eileanan an Iar, Scottish National Party, Date Lodged: 09/01/2017 Show Full Motion >>
Motion S5M-03049: Alasdair Allan, Na h-Eileanan an Iar, Scottish National Party, Date Lodged: 12/12/2016 Show Full Motion >>
Motion S5M-02796: Alasdair Allan, Na h-Eileanan an Iar, Scottish National Party, Date Lodged: 28/11/2016 Show Full Motion >>
Motion S4M-12385.3: Alasdair Allan, Na h-Eileanan an Iar, Scottish National Party, Date Lodged: 24/02/2015 Show Full Motion >>
Motion S4M-09963: Alasdair Allan, Na h-Eileanan an Iar, Scottish National Party, Date Lodged: 06/05/2014 Show Full Motion >>
Motion S4M-09140.2: Alasdair Allan, Na h-Eileanan an Iar, Scottish National Party, Date Lodged: 25/02/2014 Show Full Motion >>
Motion S4M-06643: Alasdair Allan, Na h-Eileanan an Iar, Scottish National Party, Date Lodged: 20/05/2013 Show Full Motion >>
Motion S4M-05154: Alasdair Allan, Na h-Eileanan an Iar, Scottish National Party, Date Lodged: 10/12/2012 Show Full Motion >>
Motion S4M-04313: Alasdair Allan, Na h-Eileanan an Iar, Scottish National Party, Date Lodged: 01/10/2012 Show Full Motion >>
Motion S4M-03004: Alasdair Allan, Na h-Eileanan an Iar, Scottish National Party, Date Lodged: 22/05/2012 Show Full Motion >>
This Member currently holds a ministerial post. First Minister and Ministers cannot ask the Government questions which is why no recent questions are displaying here. Please use the full search to find details of previous questions by this Member.
EventIdTypeSub TypeMSP NameParty NameConstituencyRegionTitleItemTextFormattedAnswer DateAnswerStatusIdExpectedAnswerDateAnsweredByMspApprovedDateSubmissionDateMeetingDateProductionStatusIdRecordStatusIdStatus DateOnBehalfOfConsideredForMembersBusinessCrossPartySupportRegisteredInterestSupportCountSupportDateIsEventLinkCurrentMinister
Question S4W-00084: Alasdair Allan, Na h-Eileanan an Iar, Scottish National Party, Date Lodged: 17/05/2011 Show Full Question >>
Question S4W-00037: Alasdair Allan, Na h-Eileanan an Iar, Scottish National Party, Date Lodged: 16/05/2011 Show Full Question >>
Question S3O-13444: Alasdair Allan, Western Isles, Scottish National Party, Date Lodged: 22/03/2011 Show Full Question >>
Question S3W-40450: Alasdair Allan, Western Isles, Scottish National Party, Date Lodged: 08/03/2011 Show Full Question >>
Question S3W-40318: Alasdair Allan, Western Isles, Scottish National Party, Date Lodged: 07/03/2011 Show Full Question >>
Question S3W-38093: Alasdair Allan, Western Isles, Scottish National Party, Date Lodged: 06/12/2010 Show Full Question >>
Question S3W-37604: Alasdair Allan, Western Isles, Scottish National Party, Date Lodged: 17/11/2010 Show Full Question >>
Question S3O-10498: Alasdair Allan, Western Isles, Scottish National Party, Date Lodged: 13/05/2010 Show Full Question >>
Question S3W-32754: Alasdair Allan, Western Isles, Scottish National Party, Date Lodged: 25/03/2010 Show Full Question >>
Question S3W-32185: Alasdair Allan, Western Isles, Scottish National Party, Date Lodged: 04/03/2010 Show Full Question >>

Contact preference

This member prefers to be contacted by email rather than traditional mail.

Further information

Email our Public Information Service for more information.