Election 2021

The Scottish Parliament is in recess ahead of the election on 6 May.

Because of Covid-19, there are some changes to how the Parliament prepares for the election.

Find out more in our Election 2021 pages

Skip to main content

Language: English / Gàidhlig

Loading…

Chamber and committees

Meeting date: Wednesday, October 26, 2016

Meeting of the Parliament 26 October 2016

Agenda: Portfolio Question Time, European Union Referendum (Update), Enterprise and Skills Support, “Report on the Memorandum of Understanding of Ofcom” , Cultural Property (Armed Conflicts) Bill, Business Motion, Parliamentary Bureau Motions, Decision Time, Campbeltown Airport (Spaceport Bid)


Contents


Decision Time

The Presiding Officer (Ken Macintosh)

The first question is, that amendment S5M-02099.1, in the name of Dean Lockhart, which seeks to amend motion S5M-02099, in the name of Keith Brown, on delivering future enterprise and skills support in Scotland, be agreed to. Are we agreed?

Members: No.

The Presiding Officer

There will be a division.

For

Balfour, Jeremy (Lothian) (Con)
Briggs, Miles (Lothian) (Con)
Burnett, Alexander (Aberdeenshire West) (Con)
Cameron, Donald (Highlands and Islands) (Con)
Carlaw, Jackson (Eastwood) (Con)
Carson, Finlay (Galloway and West Dumfries) (Con)
Chapman, Peter (North East Scotland) (Con)
Corry, Maurice (West Scotland) (Con)
Davidson, Ruth (Edinburgh Central) (Con)
Fraser, Murdo (Mid Scotland and Fife) (Con)
Golden, Maurice (West Scotland) (Con)
Greene, Jamie (West Scotland) (Con)
Hamilton, Rachael (South Scotland) (Con)
Harris, Alison (Central Scotland) (Con)
Kerr, Liam (North East Scotland) (Con)
Lamont, John (Ettrick, Roxburgh and Berwickshire) (Con)
Lindhurst, Gordon (Lothian) (Con)
Lockhart, Dean (Mid Scotland and Fife) (Con)
Mitchell, Margaret (Central Scotland) (Con)
Mountain, Edward (Highlands and Islands) (Con)
Mundell, Oliver (Dumfriesshire) (Con)
Ross, Douglas (Highlands and Islands) (Con)
Scott, John (Ayr) (Con)
Simpson, Graham (Central Scotland) (Con)
Smith, Liz (Mid Scotland and Fife) (Con)
Stewart, Alexander (Mid Scotland and Fife) (Con)
Thomson, Ross (North East Scotland) (Con)
Tomkins, Adam (Glasgow) (Con)
Wells, Annie (Glasgow) (Con)
Whittle, Brian (South Scotland) (Con)

Against

Adam, George (Paisley) (SNP)
Adamson, Clare (Motherwell and Wishaw) (SNP)
Allan, Dr Alasdair (Na h-Eileanan an Iar) (SNP)
Arthur, Tom (Renfrewshire South) (SNP)
Baillie, Jackie (Dumbarton) (Lab)
Baker, Claire (Mid Scotland and Fife) (Lab)
Beamish, Claudia (South Scotland) (Lab)
Beattie, Colin (Midlothian North and Musselburgh) (SNP)
Bibby, Neil (West Scotland) (Lab)
Brown, Keith (Clackmannanshire and Dunblane) (SNP)
Campbell, Aileen (Clydesdale) (SNP)
Coffey, Willie (Kilmarnock and Irvine Valley) (SNP)
Cole-Hamilton, Alex (Edinburgh Western) (LD)
Constance, Angela (Almond Valley) (SNP)
Crawford, Bruce (Stirling) (SNP)
Cunningham, Roseanna (Perthshire South and Kinross-shire) (SNP)
Denham, Ash (Edinburgh Eastern) (SNP)
Dey, Graeme (Angus South) (SNP)
Doris, Bob (Glasgow Maryhill and Springburn) (SNP)
Dornan, James (Glasgow Cathcart) (SNP)
Evans, Mairi (Angus North and Mearns) (SNP)
Ewing, Annabelle (Cowdenbeath) (SNP)
Ewing, Fergus (Inverness and Nairn) (SNP)
Fabiani, Linda (East Kilbride) (SNP)
Fee, Mary (West Scotland) (Lab)
Findlay, Neil (Lothian) (Lab)
Finnie, John (Highlands and Islands) (Green)
FitzPatrick, Joe (Dundee City West) (SNP)
Forbes, Kate (Skye, Lochaber and Badenoch) (SNP)
Freeman, Jeane (Carrick, Cumnock and Doon Valley) (SNP)
Gibson, Kenneth (Cunninghame North) (SNP)
Gilruth, Jenny (Mid Fife and Glenrothes) (SNP)
Grahame, Christine (Midlothian South, Tweeddale and Lauderdale) (SNP)
Grant, Rhoda (Highlands and Islands) (Lab)
Gray, Iain (East Lothian) (Lab)
Greer, Ross (West Scotland) (Green)
Griffin, Mark (Central Scotland) (Lab)
Harper, Emma (South Scotland) (SNP)
Harvie, Patrick (Glasgow) (Green)
Haughey, Clare (Rutherglen) (SNP)
Hepburn, Jamie (Cumbernauld and Kilsyth) (SNP)
Hyslop, Fiona (Linlithgow) (SNP)
Johnson, Daniel (Edinburgh Southern) (Lab)
Johnstone, Alison (Lothian) (Green)
Kelly, James (Glasgow) (Lab)
Kidd, Bill (Glasgow Anniesland) (SNP)
Lamont, Johann (Glasgow) (Lab)
Lennon, Monica (Central Scotland) (Lab)
Leonard, Richard (Central Scotland) (Lab)
Lochhead, Richard (Moray) (SNP)
Lyle, Richard (Uddingston and Bellshill) (SNP)
MacDonald, Angus (Falkirk East) (SNP)
MacDonald, Gordon (Edinburgh Pentlands) (SNP)
Macdonald, Lewis (North East Scotland) (Lab)
MacGregor, Fulton (Coatbridge and Chryston) (SNP)
Mackay, Derek (Renfrewshire North and West) (SNP)
Mackay, Rona (Strathkelvin and Bearsden) (SNP)
Macpherson, Ben (Edinburgh Northern and Leith) (SNP)
Maguire, Ruth (Cunninghame South) (SNP)
Marra, Jenny (North East Scotland) (Lab)
Martin, Gillian (Aberdeenshire East) (SNP)
Mason, John (Glasgow Shettleston) (SNP)
Matheson, Michael (Falkirk West) (SNP)
McAlpine, Joan (South Scotland) (SNP)
McArthur, Liam (Orkney Islands) (LD)
McDonald, Mark (Aberdeen Donside) (SNP)
McKee, Ivan (Glasgow Provan) (SNP)
McKelvie, Christina (Hamilton, Larkhall and Stonehouse) (SNP)
McMillan, Stuart (Greenock and Inverclyde) (SNP)
McNeill, Pauline (Glasgow) (Lab)
Neil, Alex (Airdrie and Shotts) (SNP)
Paterson, Gil (Clydebank and Milngavie) (SNP)
Rennie, Willie (North East Fife) (LD)
Robison, Shona (Dundee City East) (SNP)
Ross, Gail (Caithness, Sutherland and Ross) (SNP)
Rowley, Alex (Mid Scotland and Fife) (Lab)
Rumbles, Mike (North East Scotland) (LD)
Ruskell, Mark (Mid Scotland and Fife) (Green)
Russell, Michael (Argyll and Bute) (SNP)
Sarwar, Anas (Glasgow) (Lab)
Scott, Tavish (Shetland Islands) (LD)
Smith, Elaine (Central Scotland) (Lab)
Smyth, Colin (South Scotland) (Lab)
Somerville, Shirley-Anne (Dunfermline) (SNP)
Stevenson, Stewart (Banffshire and Buchan Coast) (SNP)
Stewart, David (Highlands and Islands) (Lab)
Stewart, Kevin (Aberdeen Central) (SNP)
Sturgeon, Nicola (Glasgow Southside) (SNP)
Swinney, John (Perthshire North) (SNP)
Todd, Maree (Highlands and Islands) (SNP)
Torrance, David (Kirkcaldy) (SNP)
Watt, Maureen (Aberdeen South and North Kincardine) (SNP)
Wheelhouse, Paul (South Scotland) (SNP)
Wightman, Andy (Lothian) (Green)
Yousaf, Humza (Glasgow Pollok) (SNP)

The Presiding Officer

The result of the division is: For 30, Against 95, Abstentions 0.

Amendment disagreed to.

The Presiding Officer

The next question is, that amendment S5M-02099.3, in the name of Richard Leonard, which seeks to amend motion S5M-02099, in the name of Keith Brown, on delivering future enterprise and skills support in Scotland, be agreed to. Are we agreed?

Members: No.

The Presiding Officer

There will be a division.

For

Baillie, Jackie (Dumbarton) (Lab)
Baker, Claire (Mid Scotland and Fife) (Lab)
Beamish, Claudia (South Scotland) (Lab)
Bibby, Neil (West Scotland) (Lab)
Cole-Hamilton, Alex (Edinburgh Western) (LD)
Fee, Mary (West Scotland) (Lab)
Findlay, Neil (Lothian) (Lab)
Grant, Rhoda (Highlands and Islands) (Lab)
Gray, Iain (East Lothian) (Lab)
Griffin, Mark (Central Scotland) (Lab)
Johnson, Daniel (Edinburgh Southern) (Lab)
Kelly, James (Glasgow) (Lab)
Lamont, Johann (Glasgow) (Lab)
Lennon, Monica (Central Scotland) (Lab)
Leonard, Richard (Central Scotland) (Lab)
Macdonald, Lewis (North East Scotland) (Lab)
Marra, Jenny (North East Scotland) (Lab)
McArthur, Liam (Orkney Islands) (LD)
McNeill, Pauline (Glasgow) (Lab)
Rennie, Willie (North East Fife) (LD)
Rowley, Alex (Mid Scotland and Fife) (Lab)
Rumbles, Mike (North East Scotland) (LD)
Sarwar, Anas (Glasgow) (Lab)
Scott, Tavish (Shetland Islands) (LD)
Smith, Elaine (Central Scotland) (Lab)
Smyth, Colin (South Scotland) (Lab)
Stewart, David (Highlands and Islands) (Lab)

Against

Adam, George (Paisley) (SNP)
Adamson, Clare (Motherwell and Wishaw) (SNP)
Allan, Dr Alasdair (Na h-Eileanan an Iar) (SNP)
Arthur, Tom (Renfrewshire South) (SNP)
Balfour, Jeremy (Lothian) (Con)
Beattie, Colin (Midlothian North and Musselburgh) (SNP)
Briggs, Miles (Lothian) (Con)
Brown, Keith (Clackmannanshire and Dunblane) (SNP)
Burnett, Alexander (Aberdeenshire West) (Con)
Cameron, Donald (Highlands and Islands) (Con)
Campbell, Aileen (Clydesdale) (SNP)
Carlaw, Jackson (Eastwood) (Con)
Carson, Finlay (Galloway and West Dumfries) (Con)
Chapman, Peter (North East Scotland) (Con)
Coffey, Willie (Kilmarnock and Irvine Valley) (SNP)
Constance, Angela (Almond Valley) (SNP)
Corry, Maurice (West Scotland) (Con)
Crawford, Bruce (Stirling) (SNP)
Cunningham, Roseanna (Perthshire South and Kinross-shire) (SNP)
Davidson, Ruth (Edinburgh Central) (Con)
Denham, Ash (Edinburgh Eastern) (SNP)
Dey, Graeme (Angus South) (SNP)
Doris, Bob (Glasgow Maryhill and Springburn) (SNP)
Dornan, James (Glasgow Cathcart) (SNP)
Evans, Mairi (Angus North and Mearns) (SNP)
Ewing, Annabelle (Cowdenbeath) (SNP)
Ewing, Fergus (Inverness and Nairn) (SNP)
Fabiani, Linda (East Kilbride) (SNP)
Finnie, John (Highlands and Islands) (Green)
FitzPatrick, Joe (Dundee City West) (SNP)
Forbes, Kate (Skye, Lochaber and Badenoch) (SNP)
Fraser, Murdo (Mid Scotland and Fife) (Con)
Freeman, Jeane (Carrick, Cumnock and Doon Valley) (SNP)
Gibson, Kenneth (Cunninghame North) (SNP)
Gilruth, Jenny (Mid Fife and Glenrothes) (SNP)
Golden, Maurice (West Scotland) (Con)
Grahame, Christine (Midlothian South, Tweeddale and Lauderdale) (SNP)
Greene, Jamie (West Scotland) (Con)
Greer, Ross (West Scotland) (Green)
Hamilton, Rachael (South Scotland) (Con)
Harper, Emma (South Scotland) (SNP)
Harris, Alison (Central Scotland) (Con)
Harvie, Patrick (Glasgow) (Green)
Haughey, Clare (Rutherglen) (SNP)
Hepburn, Jamie (Cumbernauld and Kilsyth) (SNP)
Hyslop, Fiona (Linlithgow) (SNP)
Johnstone, Alison (Lothian) (Green)
Kerr, Liam (North East Scotland) (Con)
Kidd, Bill (Glasgow Anniesland) (SNP)
Lamont, John (Ettrick, Roxburgh and Berwickshire) (Con)
Lindhurst, Gordon (Lothian) (Con)
Lochhead, Richard (Moray) (SNP)
Lockhart, Dean (Mid Scotland and Fife) (Con)
Lyle, Richard (Uddingston and Bellshill) (SNP)
MacDonald, Angus (Falkirk East) (SNP)
MacDonald, Gordon (Edinburgh Pentlands) (SNP)
MacGregor, Fulton (Coatbridge and Chryston) (SNP)
Mackay, Derek (Renfrewshire North and West) (SNP)
Mackay, Rona (Strathkelvin and Bearsden) (SNP)
Macpherson, Ben (Edinburgh Northern and Leith) (SNP)
Maguire, Ruth (Cunninghame South) (SNP)
Martin, Gillian (Aberdeenshire East) (SNP)
Mason, John (Glasgow Shettleston) (SNP)
Matheson, Michael (Falkirk West) (SNP)
McAlpine, Joan (South Scotland) (SNP)
McDonald, Mark (Aberdeen Donside) (SNP)
McKee, Ivan (Glasgow Provan) (SNP)
McKelvie, Christina (Hamilton, Larkhall and Stonehouse) (SNP)
McMillan, Stuart (Greenock and Inverclyde) (SNP)
Mitchell, Margaret (Central Scotland) (Con)
Mountain, Edward (Highlands and Islands) (Con)
Mundell, Oliver (Dumfriesshire) (Con)
Neil, Alex (Airdrie and Shotts) (SNP)
Paterson, Gil (Clydebank and Milngavie) (SNP)
Robison, Shona (Dundee City East) (SNP)
Ross, Douglas (Highlands and Islands) (Con)
Ross, Gail (Caithness, Sutherland and Ross) (SNP)
Ruskell, Mark (Mid Scotland and Fife) (Green)
Russell, Michael (Argyll and Bute) (SNP)
Scott, John (Ayr) (Con)
Simpson, Graham (Central Scotland) (Con)
Smith, Liz (Mid Scotland and Fife) (Con)
Somerville, Shirley-Anne (Dunfermline) (SNP)
Stevenson, Stewart (Banffshire and Buchan Coast) (SNP)
Stewart, Alexander (Mid Scotland and Fife) (Con)
Stewart, Kevin (Aberdeen Central) (SNP)
Sturgeon, Nicola (Glasgow Southside) (SNP)
Swinney, John (Perthshire North) (SNP)
Thomson, Ross (North East Scotland) (Con)
Todd, Maree (Highlands and Islands) (SNP)
Tomkins, Adam (Glasgow) (Con)
Torrance, David (Kirkcaldy) (SNP)
Watt, Maureen (Aberdeen South and North Kincardine) (SNP)
Wells, Annie (Glasgow) (Con)
Wheelhouse, Paul (South Scotland) (SNP)
Whittle, Brian (South Scotland) (Con)
Wightman, Andy (Lothian) (Green)
Yousaf, Humza (Glasgow Pollok) (SNP)

The Presiding Officer

The result of the division is: For 27, Against 98, Abstentions 0.

Amendment disagreed to.

The Presiding Officer

The next question is, that motion S5M-02099, in the name of Keith Brown, on delivering future enterprise and skills support in Scotland, be agreed to. Are we agreed?

Members: No.

The Presiding Officer

There will be a division.

For

Adam, George (Paisley) (SNP)
Adamson, Clare (Motherwell and Wishaw) (SNP)
Allan, Dr Alasdair (Na h-Eileanan an Iar) (SNP)
Arthur, Tom (Renfrewshire South) (SNP)
Baillie, Jackie (Dumbarton) (Lab)
Baker, Claire (Mid Scotland and Fife) (Lab)
Beamish, Claudia (South Scotland) (Lab)
Beattie, Colin (Midlothian North and Musselburgh) (SNP)
Bibby, Neil (West Scotland) (Lab)
Brown, Keith (Clackmannanshire and Dunblane) (SNP)
Campbell, Aileen (Clydesdale) (SNP)
Coffey, Willie (Kilmarnock and Irvine Valley) (SNP)
Constance, Angela (Almond Valley) (SNP)
Crawford, Bruce (Stirling) (SNP)
Cunningham, Roseanna (Perthshire South and Kinross-shire) (SNP)
Denham, Ash (Edinburgh Eastern) (SNP)
Dey, Graeme (Angus South) (SNP)
Doris, Bob (Glasgow Maryhill and Springburn) (SNP)
Dornan, James (Glasgow Cathcart) (SNP)
Evans, Mairi (Angus North and Mearns) (SNP)
Ewing, Annabelle (Cowdenbeath) (SNP)
Ewing, Fergus (Inverness and Nairn) (SNP)
Fabiani, Linda (East Kilbride) (SNP)
Fee, Mary (West Scotland) (Lab)
Findlay, Neil (Lothian) (Lab)
FitzPatrick, Joe (Dundee City West) (SNP)
Forbes, Kate (Skye, Lochaber and Badenoch) (SNP)
Freeman, Jeane (Carrick, Cumnock and Doon Valley) (SNP)
Gibson, Kenneth (Cunninghame North) (SNP)
Gilruth, Jenny (Mid Fife and Glenrothes) (SNP)
Grahame, Christine (Midlothian South, Tweeddale and Lauderdale) (SNP)
Grant, Rhoda (Highlands and Islands) (Lab)
Gray, Iain (East Lothian) (Lab)
Griffin, Mark (Central Scotland) (Lab)
Harper, Emma (South Scotland) (SNP)
Haughey, Clare (Rutherglen) (SNP)
Hepburn, Jamie (Cumbernauld and Kilsyth) (SNP)
Hyslop, Fiona (Linlithgow) (SNP)
Johnson, Daniel (Edinburgh Southern) (Lab)
Kelly, James (Glasgow) (Lab)
Kidd, Bill (Glasgow Anniesland) (SNP)
Lamont, Johann (Glasgow) (Lab)
Lennon, Monica (Central Scotland) (Lab)
Leonard, Richard (Central Scotland) (Lab)
Lochhead, Richard (Moray) (SNP)
Lyle, Richard (Uddingston and Bellshill) (SNP)
MacDonald, Angus (Falkirk East) (SNP)
MacDonald, Gordon (Edinburgh Pentlands) (SNP)
Macdonald, Lewis (North East Scotland) (Lab)
MacGregor, Fulton (Coatbridge and Chryston) (SNP)
Mackay, Derek (Renfrewshire North and West) (SNP)
Mackay, Rona (Strathkelvin and Bearsden) (SNP)
Macpherson, Ben (Edinburgh Northern and Leith) (SNP)
Maguire, Ruth (Cunninghame South) (SNP)
Marra, Jenny (North East Scotland) (Lab)
Martin, Gillian (Aberdeenshire East) (SNP)
Mason, John (Glasgow Shettleston) (SNP)
Matheson, Michael (Falkirk West) (SNP)
McAlpine, Joan (South Scotland) (SNP)
McDonald, Mark (Aberdeen Donside) (SNP)
McKee, Ivan (Glasgow Provan) (SNP)
McKelvie, Christina (Hamilton, Larkhall and Stonehouse) (SNP)
McMillan, Stuart (Greenock and Inverclyde) (SNP)
McNeill, Pauline (Glasgow) (Lab)
Neil, Alex (Airdrie and Shotts) (SNP)
Paterson, Gil (Clydebank and Milngavie) (SNP)
Robison, Shona (Dundee City East) (SNP)
Ross, Gail (Caithness, Sutherland and Ross) (SNP)
Rowley, Alex (Mid Scotland and Fife) (Lab)
Russell, Michael (Argyll and Bute) (SNP)
Sarwar, Anas (Glasgow) (Lab)
Smith, Elaine (Central Scotland) (Lab)
Smyth, Colin (South Scotland) (Lab)
Somerville, Shirley-Anne (Dunfermline) (SNP)
Stevenson, Stewart (Banffshire and Buchan Coast) (SNP)
Stewart, David (Highlands and Islands) (Lab)
Stewart, Kevin (Aberdeen Central) (SNP)
Sturgeon, Nicola (Glasgow Southside) (SNP)
Swinney, John (Perthshire North) (SNP)
Todd, Maree (Highlands and Islands) (SNP)
Torrance, David (Kirkcaldy) (SNP)
Watt, Maureen (Aberdeen South and North Kincardine) (SNP)
Wheelhouse, Paul (South Scotland) (SNP)
Yousaf, Humza (Glasgow Pollok) (SNP)

Against

Balfour, Jeremy (Lothian) (Con)
Briggs, Miles (Lothian) (Con)
Burnett, Alexander (Aberdeenshire West) (Con)
Cameron, Donald (Highlands and Islands) (Con)
Carlaw, Jackson (Eastwood) (Con)
Carson, Finlay (Galloway and West Dumfries) (Con)
Chapman, Peter (North East Scotland) (Con)
Cole-Hamilton, Alex (Edinburgh Western) (LD)
Corry, Maurice (West Scotland) (Con)
Davidson, Ruth (Edinburgh Central) (Con)
Fraser, Murdo (Mid Scotland and Fife) (Con)
Golden, Maurice (West Scotland) (Con)
Greene, Jamie (West Scotland) (Con)
Hamilton, Rachael (South Scotland) (Con)
Harris, Alison (Central Scotland) (Con)
Kerr, Liam (North East Scotland) (Con)
Lamont, John (Ettrick, Roxburgh and Berwickshire) (Con)
Lindhurst, Gordon (Lothian) (Con)
Lockhart, Dean (Mid Scotland and Fife) (Con)
McArthur, Liam (Orkney Islands) (LD)
Mitchell, Margaret (Central Scotland) (Con)
Mountain, Edward (Highlands and Islands) (Con)
Mundell, Oliver (Dumfriesshire) (Con)
Rennie, Willie (North East Fife) (LD)
Ross, Douglas (Highlands and Islands) (Con)
Rumbles, Mike (North East Scotland) (LD)
Scott, John (Ayr) (Con)
Scott, Tavish (Shetland Islands) (LD)
Simpson, Graham (Central Scotland) (Con)
Smith, Liz (Mid Scotland and Fife) (Con)
Stewart, Alexander (Mid Scotland and Fife) (Con)
Thomson, Ross (North East Scotland) (Con)
Tomkins, Adam (Glasgow) (Con)
Wells, Annie (Glasgow) (Con)
Whittle, Brian (South Scotland) (Con)

Abstentions

Finnie, John (Highlands and Islands) (Green)
Greer, Ross (West Scotland) (Green)
Harvie, Patrick (Glasgow) (Green)
Johnstone, Alison (Lothian) (Green)
Ruskell, Mark (Mid Scotland and Fife) (Green)
Wightman, Andy (Lothian) (Green)

The Presiding Officer

The result of the division is: For 84, Against 35, Abstentions 6.

Motion agreed to,

That the Parliament shares the ambition that Scotland should rank in the top quartile of OECD countries for productivity, equality, wellbeing and sustainability; recognises the vital contribution of the enterprise and skills agencies to creating a more successful country, with opportunities for all of Scotland to flourish through delivering inclusive and sustainable economic growth; further recognises the different social, economic and community development challenges facing the Highlands and Islands and the south of Scotland; believes that the challenge of achieving this ambition is made greater in the context of the Brexit referendum; further believes that achieving this OECD objective will require a transformational step change in national economic performance across a range of outcomes and that enterprise and skills support is central to achieving this ambition, and welcomes the publication of the outcomes of Phase 1 of the Enterprise and Skills Review.

The Presiding Officer

The next question is, that motion S5M-02106, in the name of Edward Mountain, on behalf of the Rural Economy and Connectivity Committee, on the “Report on the Memorandum of Understanding of Ofcom”, be agreed to.

Motion agreed to,

That the Parliament notes the Rural Economy and Connectivity Committee’s 2nd Report, 2016 (Session 5), Report on the Memorandum of Understanding of Ofcom (SP Paper 18), and approves the memorandum of understanding relating to the relationship between Ofcom, the Scottish Government, the UK Government and the Scottish Parliament.

The Presiding Officer

The next question is, that motion S5M-01869, in the name of Fiona Hyslop, on the Cultural Property (Armed Conflicts) Bill, be agreed to.

Motion agreed to,

That the Parliament agrees that the Cultural Property (Armed Conflicts) Bill, introduced to the House of Lords on 19 May 2016, which provides for the introduction of measures to enable the ratification by the United Kingdom of the Hague Convention for the Protection of Cultural Property in the Event of Armed Conflict of 1954 and the Protocols to that Convention of 1954 and 1999 and which, so far as applying to Scotland, is within the legislative competence of the Scottish Parliament, should be considered by the UK Parliament.

The Presiding Officer

The next question is, that motions S5M-02118, S5M-02119, S5M-02124 and S5M-02123, in the name of Joe FitzPatrick, be agreed to.

Motions agreed to,

That the Parliament agrees that the Climate Change (Annual Targets) (Scotland) Order 2016 [draft] be approved.

That the Parliament agrees that the Climate Change (Limit on Use of Carbon Units) (Scotland) Order 2016 [draft] be approved.

That the Parliament agrees that the Legal Aid (Scotland) Act 1986 Amendment Regulations 2016 [draft] be approved.

That the Parliament agrees that the Freedom of Information (Scotland) Act 2002 (Time for Compliance) Regulations 2016 [draft] be approved.