Election 2021

The Scottish Parliament is in recess ahead of the election on 6 May.

Because of Covid-19, there are some changes to how the Parliament prepares for the election.

Find out more in our Election 2021 pages

Skip to main content

Language: English / Gàidhlig

Loading…

Chamber and committees

Meeting date: Thursday, May 3, 2018

Meeting of the Parliament 03 May 2018

Agenda: General Question Time, First Minister’s Question Time, Save the Hampden Roar, Digital Connectivity, Decision Time, Correction


Contents


Decision Time

The Presiding Officer (Ken Macintosh)

I remind members that, if the amendment in the name of Peter Chapman is agreed to, the amendment in the name of Mike Rumbles will fall.

The first question is, that amendment S5M-12010.2, in the name of Peter Chapman, which seeks to amend motion S5M-12010, in the name of Fergus Ewing, be agreed to. Are we agreed?

Members: No.

The Presiding Officer

There will be a division.

For

Balfour, Jeremy (Lothian) (Con)
Ballantyne, Michelle (South Scotland) (Con)
Bowman, Bill (North East Scotland) (Con)
Briggs, Miles (Lothian) (Con)
Burnett, Alexander (Aberdeenshire West) (Con)
Cameron, Donald (Highlands and Islands) (Con)
Carlaw, Jackson (Eastwood) (Con)
Carson, Finlay (Galloway and West Dumfries) (Con)
Chapman, Peter (North East Scotland) (Con)
Davidson, Ruth (Edinburgh Central) (Con)
Fraser, Murdo (Mid Scotland and Fife) (Con)
Greene, Jamie (West Scotland) (Con)
Halcro Johnston, Jamie (Highlands and Islands) (Con)
Hamilton, Rachael (Ettrick, Roxburgh and Berwickshire) (Con)
Kerr, Liam (North East Scotland) (Con)
Lindhurst, Gordon (Lothian) (Con)
Lockhart, Dean (Mid Scotland and Fife) (Con)
Mason, Tom (North East Scotland) (Con)
Mitchell, Margaret (Central Scotland) (Con)
Mountain, Edward (Highlands and Islands) (Con)
Mundell, Oliver (Dumfriesshire) (Con)
Scott, John (Ayr) (Con)
Simpson, Graham (Central Scotland) (Con)
Smith, Liz (Mid Scotland and Fife) (Con)
Stewart, Alexander (Mid Scotland and Fife) (Con)
Tomkins, Adam (Glasgow) (Con)
Wells, Annie (Glasgow) (Con)
Whittle, Brian (South Scotland) (Con)

Against

Adam, George (Paisley) (SNP)
Adamson, Clare (Motherwell and Wishaw) (SNP)
Allan, Alasdair (Na h-Eileanan an Iar) (SNP)
Arthur, Tom (Renfrewshire South) (SNP)
Baillie, Jackie (Dumbarton) (Lab)
Beamish, Claudia (South Scotland) (Lab)
Beattie, Colin (Midlothian North and Musselburgh) (SNP)
Bibby, Neil (West Scotland) (Lab)
Brown, Keith (Clackmannanshire and Dunblane) (SNP)
Campbell, Aileen (Clydesdale) (SNP)
Coffey, Willie (Kilmarnock and Irvine Valley) (SNP)
Cole-Hamilton, Alex (Edinburgh Western) (LD)
Constance, Angela (Almond Valley) (SNP)
Cunningham, Roseanna (Perthshire South and Kinross-shire) (SNP)
Denham, Ash (Edinburgh Eastern) (SNP)
Dey, Graeme (Angus South) (SNP)
Dornan, James (Glasgow Cathcart) (SNP)
Dugdale, Kezia (Lothian) (Lab)
Ewing, Annabelle (Cowdenbeath) (SNP)
Ewing, Fergus (Inverness and Nairn) (SNP)
Fabiani, Linda (East Kilbride) (SNP)
Fee, Mary (West Scotland) (Lab)
Findlay, Neil (Lothian) (Lab)
Finnie, John (Highlands and Islands) (Green)
FitzPatrick, Joe (Dundee City West) (SNP)
Forbes, Kate (Skye, Lochaber and Badenoch) (SNP)
Freeman, Jeane (Carrick, Cumnock and Doon Valley) (SNP)
Gibson, Kenneth (Cunninghame North) (SNP)
Gilruth, Jenny (Mid Fife and Glenrothes) (SNP)
Gougeon, Mairi (Angus North and Mearns) (SNP)
Grahame, Christine (Midlothian South, Tweeddale and Lauderdale) (SNP)
Grant, Rhoda (Highlands and Islands) (Lab)
Gray, Iain (East Lothian) (Lab)
Greer, Ross (West Scotland) (Green)
Griffin, Mark (Central Scotland) (Lab)
Harper, Emma (South Scotland) (SNP)
Harvie, Patrick (Glasgow) (Green)
Haughey, Clare (Rutherglen) (SNP)
Hepburn, Jamie (Cumbernauld and Kilsyth) (SNP)
Johnstone, Alison (Lothian) (Green)
Kelly, James (Glasgow) (Lab)
Kidd, Bill (Glasgow Anniesland) (SNP)
Lamont, Johann (Glasgow) (Lab)
Leonard, Richard (Central Scotland) (Lab)
Lochhead, Richard (Moray) (SNP)
Lyle, Richard (Uddingston and Bellshill) (SNP)
MacDonald, Angus (Falkirk East) (SNP)
MacDonald, Gordon (Edinburgh Pentlands) (SNP)
Macdonald, Lewis (North East Scotland) (Lab)
MacGregor, Fulton (Coatbridge and Chryston) (SNP)
Mackay, Derek (Renfrewshire North and West) (SNP)
Mackay, Rona (Strathkelvin and Bearsden) (SNP)
Macpherson, Ben (Edinburgh Northern and Leith) (SNP)
Maguire, Ruth (Cunninghame South) (SNP)
Marra, Jenny (North East Scotland) (Lab)
Martin, Gillian (Aberdeenshire East) (SNP)
Mason, John (Glasgow Shettleston) (SNP)
Matheson, Michael (Falkirk West) (SNP)
McAlpine, Joan (South Scotland) (SNP)
McArthur, Liam (Orkney Islands) (LD)
McDonald, Mark (Aberdeen Donside) (Ind)
McKee, Ivan (Glasgow Provan) (SNP)
McKelvie, Christina (Hamilton, Larkhall and Stonehouse) (SNP)
McMillan, Stuart (Greenock and Inverclyde) (SNP)
Neil, Alex (Airdrie and Shotts) (SNP)
Paterson, Gil (Clydebank and Milngavie) (SNP)
Robison, Shona (Dundee City East) (SNP)
Ross, Gail (Caithness, Sutherland and Ross) (SNP)
Rumbles, Mike (North East Scotland) (LD)
Ruskell, Mark (Mid Scotland and Fife) (Green)
Sarwar, Anas (Glasgow) (Lab)
Smyth, Colin (South Scotland) (Lab)
Somerville, Shirley-Anne (Dunfermline) (SNP)
Stevenson, Stewart (Banffshire and Buchan Coast) (SNP)
Stewart, David (Highlands and Islands) (Lab)
Stewart, Kevin (Aberdeen Central) (SNP)
Sturgeon, Nicola (Glasgow Southside) (SNP)
Swinney, John (Perthshire North) (SNP)
Todd, Maree (Highlands and Islands) (SNP)
Torrance, David (Kirkcaldy) (SNP)
Watt, Maureen (Aberdeen South and North Kincardine) (SNP)
Wheelhouse, Paul (South Scotland) (SNP)
Wightman, Andy (Lothian) (Green)
Yousaf, Humza (Glasgow Pollok) (SNP)

The Presiding Officer

The result of the division is: For 28, Against 84, Abstentions 0.

Amendment disagreed to.

The Presiding Officer

I remind members that, if the amendment in the name of Colin Smyth is agreed to, the amendment of the name of Mike Rumbles will fall.

The next question is, that amendment S5M-12010.3, in the name of Colin Smyth, which seeks to amend S5M-12010, in the name of Fergus Ewing, be agreed to. Are we agreed?

Members: No.

The Presiding Officer

There will be a division.

For

Adam, George (Paisley) (SNP)
Adamson, Clare (Motherwell and Wishaw) (SNP)
Allan, Alasdair (Na h-Eileanan an Iar) (SNP)
Arthur, Tom (Renfrewshire South) (SNP)
Baillie, Jackie (Dumbarton) (Lab)
Balfour, Jeremy (Lothian) (Con)
Ballantyne, Michelle (South Scotland) (Con)
Beamish, Claudia (South Scotland) (Lab)
Beattie, Colin (Midlothian North and Musselburgh) (SNP)
Bibby, Neil (West Scotland) (Lab)
Bowman, Bill (North East Scotland) (Con)
Briggs, Miles (Lothian) (Con)
Brown, Keith (Clackmannanshire and Dunblane) (SNP)
Burnett, Alexander (Aberdeenshire West) (Con)
Cameron, Donald (Highlands and Islands) (Con)
Campbell, Aileen (Clydesdale) (SNP)
Carlaw, Jackson (Eastwood) (Con)
Carson, Finlay (Galloway and West Dumfries) (Con)
Chapman, Peter (North East Scotland) (Con)
Coffey, Willie (Kilmarnock and Irvine Valley) (SNP)
Constance, Angela (Almond Valley) (SNP)
Cunningham, Roseanna (Perthshire South and Kinross-shire) (SNP)
Davidson, Ruth (Edinburgh Central) (Con)
Denham, Ash (Edinburgh Eastern) (SNP)
Dey, Graeme (Angus South) (SNP)
Dornan, James (Glasgow Cathcart) (SNP)
Dugdale, Kezia (Lothian) (Lab)
Ewing, Annabelle (Cowdenbeath) (SNP)
Ewing, Fergus (Inverness and Nairn) (SNP)
Fabiani, Linda (East Kilbride) (SNP)
Fee, Mary (West Scotland) (Lab)
Findlay, Neil (Lothian) (Lab)
FitzPatrick, Joe (Dundee City West) (SNP)
Forbes, Kate (Skye, Lochaber and Badenoch) (SNP)
Fraser, Murdo (Mid Scotland and Fife) (Con)
Freeman, Jeane (Carrick, Cumnock and Doon Valley) (SNP)
Gibson, Kenneth (Cunninghame North) (SNP)
Gilruth, Jenny (Mid Fife and Glenrothes) (SNP)
Gougeon, Mairi (Angus North and Mearns) (SNP)
Grahame, Christine (Midlothian South, Tweeddale and Lauderdale) (SNP)
Grant, Rhoda (Highlands and Islands) (Lab)
Gray, Iain (East Lothian) (Lab)
Greene, Jamie (West Scotland) (Con)
Griffin, Mark (Central Scotland) (Lab)
Halcro Johnston, Jamie (Highlands and Islands) (Con)
Hamilton, Rachael (Ettrick, Roxburgh and Berwickshire) (Con)
Harper, Emma (South Scotland) (SNP)
Haughey, Clare (Rutherglen) (SNP)
Hepburn, Jamie (Cumbernauld and Kilsyth) (SNP)
Kelly, James (Glasgow) (Lab)
Kerr, Liam (North East Scotland) (Con)
Kidd, Bill (Glasgow Anniesland) (SNP)
Lamont, Johann (Glasgow) (Lab)
Leonard, Richard (Central Scotland) (Lab)
Lindhurst, Gordon (Lothian) (Con)
Lochhead, Richard (Moray) (SNP)
Lockhart, Dean (Mid Scotland and Fife) (Con)
Lyle, Richard (Uddingston and Bellshill) (SNP)
MacDonald, Angus (Falkirk East) (SNP)
MacDonald, Gordon (Edinburgh Pentlands) (SNP)
Macdonald, Lewis (North East Scotland) (Lab)
MacGregor, Fulton (Coatbridge and Chryston) (SNP)
Mackay, Derek (Renfrewshire North and West) (SNP)
Mackay, Rona (Strathkelvin and Bearsden) (SNP)
Macpherson, Ben (Edinburgh Northern and Leith) (SNP)
Maguire, Ruth (Cunninghame South) (SNP)
Marra, Jenny (North East Scotland) (Lab)
Martin, Gillian (Aberdeenshire East) (SNP)
Mason, John (Glasgow Shettleston) (SNP)
Mason, Tom (North East Scotland) (Con)
Matheson, Michael (Falkirk West) (SNP)
McAlpine, Joan (South Scotland) (SNP)
McDonald, Mark (Aberdeen Donside) (Ind)
McKee, Ivan (Glasgow Provan) (SNP)
McKelvie, Christina (Hamilton, Larkhall and Stonehouse) (SNP)
McMillan, Stuart (Greenock and Inverclyde) (SNP)
Mitchell, Margaret (Central Scotland) (Con)
Mountain, Edward (Highlands and Islands) (Con)
Mundell, Oliver (Dumfriesshire) (Con)
Neil, Alex (Airdrie and Shotts) (SNP)
Paterson, Gil (Clydebank and Milngavie) (SNP)
Robison, Shona (Dundee City East) (SNP)
Ross, Gail (Caithness, Sutherland and Ross) (SNP)
Rumbles, Mike (North East Scotland) (LD)
Sarwar, Anas (Glasgow) (Lab)
Scott, John (Ayr) (Con)
Simpson, Graham (Central Scotland) (Con)
Smith, Liz (Mid Scotland and Fife) (Con)
Smyth, Colin (South Scotland) (Lab)
Somerville, Shirley-Anne (Dunfermline) (SNP)
Stevenson, Stewart (Banffshire and Buchan Coast) (SNP)
Stewart, Alexander (Mid Scotland and Fife) (Con)
Stewart, David (Highlands and Islands) (Lab)
Stewart, Kevin (Aberdeen Central) (SNP)
Sturgeon, Nicola (Glasgow Southside) (SNP)
Swinney, John (Perthshire North) (SNP)
Todd, Maree (Highlands and Islands) (SNP)
Tomkins, Adam (Glasgow) (Con)
Torrance, David (Kirkcaldy) (SNP)
Watt, Maureen (Aberdeen South and North Kincardine) (SNP)
Wells, Annie (Glasgow) (Con)
Wheelhouse, Paul (South Scotland) (SNP)
Whittle, Brian (South Scotland) (Con)
Yousaf, Humza (Glasgow Pollok) (SNP)

Against

Cole-Hamilton, Alex (Edinburgh Western) (LD)
McArthur, Liam (Orkney Islands) (LD)

Abstentions

Finnie, John (Highlands and Islands) (Green)
Greer, Ross (West Scotland) (Green)
Harvie, Patrick (Glasgow) (Green)
Johnstone, Alison (Lothian) (Green)
Ruskell, Mark (Mid Scotland and Fife) (Green)
Wightman, Andy (Lothian) (Green)

The Presiding Officer

The result of the division is: For 104, Against 2, Abstentions 6.

Amendment agreed to.

The Presiding Officer

The amendment in the name of Mike Rumbles is pre-empted.

The final question is, that motion S5M-12010, in the name of Fergus Ewing, on Scotland’s digital connectivity, as amended, be agreed to.

Motion, as amended, agreed to,

That the Parliament recognises that the Scottish Government’s 95% fibre broadband target does not guarantee superfast broadband speeds and that there remains a digital divide in Scotland, where many rural and deprived communities have slow or no broadband access; acknowledges that progress has been made in improving overall broadband coverage from a low base; recognises that, as well as the role played by the Digital Scotland Superfast Broadband (DSSB) programme, including local authority partners, communities have also played their part in increasing access by creating their own broadband systems, which should be supported by the R100 roll-out, and calls on the Scottish and UK governments to work together to provide universal coverage that is future-proofed, where all communities have access to affordable, high-speed broadband and ensures that Scotland is a world leader in digital connectivity.

The Presiding Officer

That concludes decision time.

Meeting closed at 17:03.