Mark McDonald MSP

Welcome to Mark McDonald MSP's biography pages

Mark McDonald MSP

Here you can find out about your MSPs' political activities and how to get in touch with them.

  • Member for: Aberdeen Donside
  • Region: North East Scotland
  • Party: Scottish National Party

Mark is a member of the following Committees:

Mark is a member of the following Cross-Party Groups:

Parliamentary Activities

Search for other speeches made by this member

Meeting of the Parliament 25 April 2017 : 25 April 2017


The Minister for Childcare and Early Years (Mark McDonald)

Will the member give way?



Meeting of the Parliament 18 April 2017 [Draft] : 18 April 2017


Mark McDonald

As I mentioned, we take a cross-portfolio approach to our responsibilities under the United Nations Convention on the Rights of the Child by looking at how each p...



Meeting of the Parliament 18 April 2017 [Draft] : 18 April 2017


Mark McDonald

I would not single out any one example as being indicative of what may or may not occur in the Scottish context. Liam McArthur cited Ireland and Douglas Ross cite...



Meeting of the Parliament 18 April 2017 [Draft] : 18 April 2017


Mark McDonald

The Government’s aspiration is that all Scotland’s children have the best possible start in life. As I said to Liam McArthur, we believe that the way to do that i...



Meeting of the Parliament 18 April 2017 [Draft] : 18 April 2017


Mark McDonald

The Government considers the findings in terms of the United Nations Convention on the Rights of the Child. Work is taking place across all portfolios in the Gove...



Meeting of the Parliament 18 April 2017 [Draft] : 18 April 2017


Mark McDonald

In Scotland, the area of legislation to which Liam McArthur refers predates both his and my time in Parliament. I believe that the legislation was piloted through...



Meeting of the Parliament 18 April 2017 [Draft] : 18 April 2017


Mark McDonald

As I have stated, the Government does not support physical punishment of children. We take an approach that is about positive parenting and about ensuring that pa...



Meeting of the Parliament 18 April 2017 [Draft] : 18 April 2017


The Minister for Childcare and Early Years (Mark McDonald)

The Scottish Government does not support physical punishment of children. We have no current plans to introduce Government legislation in the area, but we will co...



Meeting of the Parliament 30 March 2017 [Draft] : 30 March 2017


Mark McDonald

Let us just deal with the facts about Bridges Pre-School Nurseries. It operates two facilities in Westhill in Mr Burnett’s constituency—one in Lawsondale Avenue and one in Arnhall. The nurse...



Meeting of the Parliament 30 March 2017 [Draft] : 30 March 2017


The Minister for Childcare and Early Years (Mark McDonald)

This Government has done more than any previous Administration—or, indeed, the United Kingdom Government—to expand and invest in early learning and childcare. We have provided an additional ...

Vote DetailMSP VoteResult
S5M-05312.2: Carers and Social Care (Shona Robison)
Meeting Date: 26/04/2017
Result - For: 66, Against: 44 Abstain: 0
>> Show more
ForCarried
S5M-05312.1: Carers and Social Care (Annie Wells)
Meeting Date: 26/04/2017
Result - For: 28, Against: 82 Abstain: 0
>> Show more
AgainstDefeated
S5M-05312.3: Carers and Social Care (Colin Smyth)
Meeting Date: 26/04/2017
Result - For: 48, Against: 62 Abstain: 0
>> Show more
AgainstDefeated
S5M-05312: Carers and Social Care (Alison Johnstone)
Meeting Date: 26/04/2017
Result - For: 82, Against: 28 Abstain: 0
>> Show more
ForCarried
S5M-05333: Approval of SSI (Joe FitzPatrick)
Meeting Date: 26/04/2017
Result - For: 104, Against: 6 Abstain: 0
>> Show more
ForCarried
S5M-05282.4: Child Tax Credit Cuts (Ruth Davidson)
Meeting Date: 25/04/2017
Result - For: 31, Against: 91 Abstain: 0
>> Show more
AgainstDefeated
S5M-05282.1: Child Tax Credit Cuts (Kezia Dugdale)
Meeting Date: 25/04/2017
Result - For: 91, Against: 31 Abstain: 0
>> Show more
ForCarried
S5M-05282.2: Child Tax Credit Cuts (Alison Johnstone)
Meeting Date: 25/04/2017
Result - For: 91, Against: 31 Abstain: 0
>> Show more
ForCarried
S5M-05282: Child Tax Credit Cuts (Nicola Sturgeon)
Meeting Date: 25/04/2017
Result - For: 91, Against: 31 Abstain: 0
>> Show more
ForCarried
S5M-05283: Air Departure Tax (Scotland) Bill (Derek Mackay)
Meeting Date: 25/04/2017
Result - For: 112, Against: 4 Abstain: 6
>> Show more
ForCarried

Search for other Motions lodged by Mark McDonald
EventIdTypeSub TypeMSP NameParty NameConstituencyRegionTitleItemTextFormattedAnswer DateAnswerStatusIdExpectedAnswerDateAnsweredByMspApprovedDateSubmissionDateMeetingDateProductionStatusIdRecordStatusIdStatus DateOnBehalfOfConsideredForMembersBusinessCrossPartySupportRegisteredInterestSupportCountSupportDateIsEventLinkCurrentMinister
Motion S5M-05208: Mark McDonald, Aberdeen Donside, Scottish National Party, Date Lodged: 19/04/2017 Show Full Motion >>
Motion S5M-04789: Mark McDonald, Aberdeen Donside, Scottish National Party, Date Lodged: 21/03/2017 Show Full Motion >>
Motion S5M-03892: Mark McDonald, Aberdeen Donside, Scottish National Party, Date Lodged: 07/02/2017 Show Full Motion >>
Motion S5M-03791: Mark McDonald, Aberdeen Donside, Scottish National Party, Date Lodged: 31/01/2017 Show Full Motion >>
Motion S5M-03190: Mark McDonald, Aberdeen Donside, Scottish National Party, Date Lodged: 19/12/2016 Show Full Motion >>
Motion S5M-02624: Mark McDonald, Aberdeen Donside, Scottish National Party, Date Lodged: 21/11/2016 Show Full Motion >>
Motion S5M-01703: Mark McDonald, Aberdeen Donside, Scottish National Party, Date Lodged: 27/09/2016 Show Full Motion >>
Motion S5M-00022: Mark McDonald, Aberdeen Donside, Scottish National Party, Date Lodged: 13/05/2016 Show Full Motion >>
Motion S4M-16044: Mark McDonald, Aberdeen Donside, Scottish National Party, Date Lodged: 23/03/2016 Show Full Motion >>
Motion S4M-15938: Mark McDonald, Aberdeen Donside, Scottish National Party, Date Lodged: 15/03/2016 Show Full Motion >>
This Member currently holds a ministerial post. First Minister and Ministers cannot ask the Government questions which is why no recent questions are displaying here. Please use the full search to find details of previous questions by this Member.
EventIdTypeSub TypeMSP NameParty NameConstituencyRegionTitleItemTextFormattedAnswer DateAnswerStatusIdExpectedAnswerDateAnsweredByMspApprovedDateSubmissionDateMeetingDateProductionStatusIdRecordStatusIdStatus DateOnBehalfOfConsideredForMembersBusinessCrossPartySupportRegisteredInterestSupportCountSupportDateIsEventLinkCurrentMinister
Question S4O-05692: Mark McDonald, Aberdeen Donside, Scottish National Party, Date Lodged: 14/03/2016 Show Full Question >>
Question S4W-30675: Mark McDonald, Aberdeen Donside, Scottish National Party, Date Lodged: 10/03/2016 Show Full Question >>
Question S4W-30670: Mark McDonald, Aberdeen Donside, Scottish National Party, Date Lodged: 10/03/2016 Show Full Question >>
Question S4O-05668: Mark McDonald, Aberdeen Donside, Scottish National Party, Date Lodged: 07/03/2016 Show Full Question >>
Question S4W-30114: Mark McDonald, Aberdeen Donside, Scottish National Party, Date Lodged: 25/02/2016 Show Full Question >>
Question S4O-05597: Mark McDonald, Aberdeen Donside, Scottish National Party, Date Lodged: 23/02/2016 Show Full Question >>
Question S4O-05535: Mark McDonald, Aberdeen Donside, Scottish National Party, Date Lodged: 01/02/2016 Show Full Question >>
Question S4O-05530: Mark McDonald, Aberdeen Donside, Scottish National Party, Date Lodged: 25/01/2016 Show Full Question >>
Question S4T-01294: Mark McDonald, Aberdeen Donside, Scottish National Party, Date Lodged: 25/01/2016 Show Full Question >>
Question S4W-29422: Mark McDonald, Aberdeen Donside, Scottish National Party, Date Lodged: 20/01/2016 Show Full Question >>

Contact preference

This member prefers to be contacted by email rather than traditional mail.

Further information

Email our Public Information Service for more information.