Paul Wheelhouse MSP

Welcome to Paul Wheelhouse MSP's biography pages

PaulWheelhouseMSP

Here you can find out about your MSPs' political activities and how to get in touch with them.

  • Member for: South Scotland
  • Party: Scottish National Party

Paul is a member of the following Committees:

Paul is a member of the following Cross-Party Groups:

Parliamentary Activities

Search for other speeches made by this member

Meeting of the Parliament 05 September 2019 : 05 September 2019


Paul Wheelhouse

I have already made it clear to all members that we have outlined a timetable for reaching a decision on awarding the contracts for R100. That is due to happen by...



Meeting of the Parliament 05 September 2019 : 05 September 2019


Paul Wheelhouse

I share James Dornan’s disappointment with the response. We are both disappointed because, while the UK Government has made the rather substantial sum of £150 mil...



Meeting of the Parliament 05 September 2019 : 05 September 2019


The Minister for Energy, Connectivity and the Islands (Paul Wheelhouse)

All regulatory and legislative powers on telecommunications, including for broadband services, are scheduled as being wholly reserved to the United Kingdom Parlia...



Meeting of the Parliament 27 June 2019 : 27 June 2019


Paul Wheelhouse

I very much recognise the strong interest in the issue. The Clyde tunnel and its approaches form part of the local road network, and therefore responsibility for ...



Meeting of the Parliament 27 June 2019 : 27 June 2019


The Minister for Energy, Connectivity and the Islands (Paul Wheelhouse)

The Cabinet Secretary for Transport, Infrastructure and Connectivity, Michael Matheson MSP, met Glasgow City Council on 11 June to discuss a number of transportation issues affecting Glasgow...



Meeting of the Parliament 27 June 2019 : 27 June 2019


Paul Wheelhouse

I certainly recognise Mr Balfour’s concern, but we encourage people who think that they might be eligible to apply for a blue badge to do so, and we certainly enc...



Meeting of the Parliament 27 June 2019 : 27 June 2019


The Minister for Energy, Connectivity and the Islands (Paul Wheelhouse)

The Scottish Government has not carried out such analysis. The Rural Economy and Connectivity Committee agreed to John Finnie MSP’s amendments to the Transport (Scotland) Bill on the workpla...



Meeting of the Parliament 27 June 2019 : 27 June 2019


Paul Wheelhouse

Given the applause from Conservative members, I point out that broadband matters and, indeed, telecoms as a whole are reserved to UK ministers. [



Meeting of the Parliament 27 June 2019 : 27 June 2019


The Minister for Energy, Connectivity and the Islands (Paul Wheelhouse)

The independent broadband analysis site thinkbroadband states that 96.6 per cent of all premises in the Falkirk Council area are able to access superfast broadband speeds of 30 megabits per ...



Meeting of the Parliament 25 June 2019 : 25 June 2019


Paul Wheelhouse

I hope that the member will forgive me but, as I am not the lead minister on that topic, I will relay that point to Mr Matheson and ask him to correspond with Mr ...

Vote DetailMSP VoteResult
S5M-18778.1: Citizens’ Assembly of Scotland (Willie Rennie)
Meeting Date: 11/09/2019
Result - For: 34, Against: 86 Abstain: 0
>> Show more
AgainstDefeated
S5M-18778: Citizens’ Assembly of Scotland (Michael Russell)
Meeting Date: 11/09/2019
Result - For: 86, Against: 5 Abstain: 29
>> Show more
ForCarried
S5M-18767.1: The Impact of the UK Government's Planned Immigration Policy and Mobility Restrictions on Scotland's University and Scientific Research Sectors (Oliver Mundell)
Meeting Date: 10/09/2019
Result - For: 29, Against: 85 Abstain: 0
>> Show more
AgainstDefeated
S5M-18767: The Impact of the UK Government's Planned Immigration Policy and Mobility Restrictions on Scotland's University and Scientific Research Sectors (Richard Lochhead)
Meeting Date: 10/09/2019
Result - For: 84, Against: 1 Abstain: 29
>> Show more
ForCarried
SPCB election
Meeting Date: 10/09/2019
Result - For: 112, Against: 0 Abstain: 0
ForCarried
S5M-18695.1: Avoiding a No-deal Exit from the EU (Donald Cameron)
Meeting Date: 05/09/2019
Result - For: 28, Against: 87 Abstain: 0
>> Show more
AgainstDefeated
S5M-18695: Avoiding a No-deal Exit from the EU (Michael Russell)
Meeting Date: 05/09/2019
Result - For: 87, Against: 28 Abstain: 0
>> Show more
ForCarried
S5M-17945: Approval of SSI (Graeme Dey)
Meeting Date: 26/06/2019
Result - For: 83, Against: 26 Abstain: 0
>> Show more
ForCarried
SP Bill 27: Management of Offenders (Scotland) Bill (Stage 2) - Amendment 4A
Meeting Date: 25/06/2019
Result - For: 26, Against: 84 Abstain: 0
AgainstDefeated
SP Bill 27: Management of Offenders (Scotland) Bill (Stage 2) - Amendment 4B
Meeting Date: 25/06/2019
Result - For: 27, Against: 85 Abstain: 0
AgainstDefeated

Search for other Motions lodged by Paul Wheelhouse
EventIdTypeSub TypeMSP NameParty NameConstituencyRegionTitleItemTextFormattedAnswer DateAnswerStatusIdExpectedAnswerDateAnsweredByMspApprovedDateSubmissionDateMeetingDateProductionStatusIdRecordStatusIdStatus DateOnBehalfOfConsideredForMembersBusinessCrossPartySupportRegisteredInterestSupportCountSupportDateIsEventLinkCurrentMinister
Motion S5M-18217: Paul Wheelhouse, South Scotland, Scottish National Party, Date Lodged: 12/07/2019 Show Full Motion >>
Motion S5M-16387: Paul Wheelhouse, South Scotland, Scottish National Party, Date Lodged: 15/03/2019 Show Full Motion >>
Motion S5M-14720.3: Paul Wheelhouse, South Scotland, Scottish National Party, Date Lodged: 13/11/2018 Show Full Motion >>
Motion S5M-14520.4: Paul Wheelhouse, South Scotland, Scottish National Party, Date Lodged: 30/10/2018 Show Full Motion >>
Motion S5M-14103: Paul Wheelhouse, South Scotland, Scottish National Party, Date Lodged: 26/09/2018 Show Full Motion >>
Motion S5M-08341: Paul Wheelhouse, South Scotland, Scottish National Party, Date Lodged: 23/10/2017 Show Full Motion >>
Motion S5M-08086: Paul Wheelhouse, South Scotland, Scottish National Party, Date Lodged: 03/10/2017 Show Full Motion >>
Motion S5M-07660: Paul Wheelhouse, South Scotland, Scottish National Party, Date Lodged: 12/09/2017 Show Full Motion >>
Motion S5M-05630: Paul Wheelhouse, South Scotland, Scottish National Party, Date Lodged: 16/05/2017 Show Full Motion >>
Motion S5M-05623: Paul Wheelhouse, South Scotland, Scottish National Party, Date Lodged: 16/05/2017 Show Full Motion >>
This Member currently holds a ministerial post. First Minister and Ministers cannot ask the Government questions which is why no recent questions are displaying here. Please use the full search to find details of previous questions by this Member.
EventIdTypeSub TypeMSP NameParty NameConstituencyRegionTitleItemTextFormattedAnswer DateAnswerStatusIdExpectedAnswerDateAnsweredByMspApprovedDateSubmissionDateMeetingDateProductionStatusIdRecordStatusIdStatus DateOnBehalfOfConsideredForMembersBusinessCrossPartySupportRegisteredInterestSupportCountSupportDateIsEventLinkCurrentMinister
Question S4W-09164: Paul Wheelhouse, South Scotland, Scottish National Party, Date Lodged: 17/08/2012 Show Full Question >>
Question S4O-01238: Paul Wheelhouse, South Scotland, Scottish National Party, Date Lodged: 27/06/2012 Show Full Question >>
Question S4O-01063: Paul Wheelhouse, South Scotland, Scottish National Party, Date Lodged: 16/05/2012 Show Full Question >>
Question S4W-07134: Paul Wheelhouse, South Scotland, Scottish National Party, Date Lodged: 10/05/2012 Show Full Question >>
Question S4W-07133: Paul Wheelhouse, South Scotland, Scottish National Party, Date Lodged: 10/05/2012 Show Full Question >>
Question S4W-07135: Paul Wheelhouse, South Scotland, Scottish National Party, Date Lodged: 10/05/2012 Show Full Question >>
Question S4O-01044: Paul Wheelhouse, South Scotland, Scottish National Party, Date Lodged: 09/05/2012 Show Full Question >>
Question S4W-07085: Paul Wheelhouse, South Scotland, Scottish National Party, Date Lodged: 08/05/2012 Show Full Question >>
Question S4W-07044: Paul Wheelhouse, South Scotland, Scottish National Party, Date Lodged: 02/05/2012 Show Full Question >>
Question S4W-07043: Paul Wheelhouse, South Scotland, Scottish National Party, Date Lodged: 02/05/2012 Show Full Question >>

Further information

Email our Public Information Service for more information.