Register of Interests

Member's Name: Maurice Corry

Constituency: West Scotland

Date on which initial statement lodged: 31 May 2016

All MSPs are required to provide details of their interests under the Interests of Members of the Scottish Parliament Act 2006 (asp 12). The Register of Interests of Members of the Scottish Parliament lists details of interests registered under categories such as remuneration, heritable property and gifts. More information about the exact nature of information required under each category of interest can be found at Volume 2: sections 1 and 2 of the Code of Conduct for Members of the Scottish Parliament.

Information on the exact nature of the requirement under each category can be found in the Interests of Members of the Scottish Parliament Act 2006 (asp 12).


Remuneration and related undertaking:
Until 4 May 2017, when I stood down, I was a local authority senior councillor for Argyll and Bute Council (of Kilmory, Lochgilphead, Argyll, PA31 8RT). I worked 6-8 days per month and received remuneration between £20,001 and £25,000 per annum. [Amended interest 02 June 2017]


Until 31 July 2016 I was a self-employed Business Development Representative for Automotive Management Services (of Jumeirah Lake Towers, Saba Tower 1, Office 3401, Cluster E, P.O. Box 214355 Dubai, UAE). I worked one day per month and received remuneration between £1,001 and £2,000 per annum. [Amended interest 02 June 2017]

Gifts:
No registrable interests

Overseas visits:
No registrable interests

Controlled transactions:
No registrable interests

Heritable property:
No registrable interests

Interest in shares:
No registrable interests

Voluntary:
I am a Board Member of Centre 81 Community and Youth Centre, Garelochhead, Argyll & Bute. This is an unremunerated role.


[Ceased interest removed from entry: 04 June 2018]


I am a member of the Southern Regional Committee of the Highland Reserve Forces and Cadets Association. This is an unremunerated role. [Registered 02 June 2017]


Since 5 May 2017 I have been a member of the Glasgow Airport Consultative Committee as a passenger representative. This is an unremunerated role. [Registered 06 September 2017]


I am an ordinary member of the National Trust for Scotland. [Registered 06 September 2017]

Further information

Email our Public Information Service for more information.

This website is using cookies.
We use cookies to ensure that we give you the best experience on our website. If you continue without changing your settings, we’ll assume that you are happy to receive all cookies on this website.